„W krainie magii świąt” w Przedszkolu Samorządowym w Bobowej

Wpis dodał(a) Bożena Tabiś

Polskich tradycji obchodzenia Świąt Bożego Narodzenia uczyły się dzieci z Przedszkola Samorządowego w Bobowej. W ramach projektu „W krainie magii świąt” dzieci bliżej poznały symbolikę Bożego Narodzenia: odwiedziny Świętego Mikołaja, ubieranie choinki, pieczenie pierniczków, wykonywanie szopek, składanie świątecznych życzeń, spożywanie wieczerzy wigilijnej, Jasełka i wspólne kolędowanie. Boże Narodzenie zajmuje w polskiej tradycji miejsce szczególne. Dla wielu ludzi jest to święto nie tylko najważniejsze, ale i najpiękniejsze. Szczególną radość w tym okresie przeżywają najmłodsi. Już na początku grudnia nasze przedszkole odwiedził Święty Mikołaj wręczając wszystkim piękne prezenty. W oczekiwaniu na święta nasze przedszkolaki wraz z rodzicami przygotowały kiermasz świąteczny, piekły i ozdabiały pierniczki, ubierały choinę w swojej sali.

Tradycją naszego przedszkola jest spotkanie Wigilijne. Przedszkolaki zaprezentowały Jasełka, w czasie których wszystkie dzieci mogły pójść do „betlejemskiej szopki” i powitać nowonarodzonego Jezuska. Oprócz pastuszków, aniołków, króli pojawił się  Brudasek, Leniuszek, Łakomczuszek, Kłamczucha, Strojnisia, Beksa – lala i Niejadek obiecując zmianę swojego postępowania i śpiewając tradycyjną kolędę. Po „anielsko – królewskiej” naradzie, dzieci zostały przyjęte do gromady witającej Jezusa. Wspaniałym momentem było dzielenie się opłatkiem, składanie sobie świątecznych życzeń i wspólny śpiew kolęd przy blasku wigilijnej świecy. Podczas Wigilii wszyscy mogli też zasmakować  wigilijnych potraw. Cała uroczystość przebiegła w bardzo milej atmosferze, wywołując radość i uśmiech na twarzach dzieci. Takie podniosłe chwile nie tylko utrwalają dzieciom znajomość tradycji i zwyczajów , lecz również, co najważniejsze wzmacniają bliskie i serdeczne relacje.

Poszukiwacze Przygód - W krainie magii świąt

od Bożena Tabiś