Świąteczne zwyczaje w Przedszkolu w Suszcu

Wpis dodał(a) Dorota Kolarczyk-Karwot

Święta Bożego Narodzenia – to wyjątkowy, magiczny czas, kiedy radość i miłość pukają do każdego z nas. To przede wszystkim czas spotkań w rodzinnym gronie, dzielenia się opłatkiem, składania życzeń najbliższym, wspólnego kolędowania. W naszym przedszkolu tworzymy sytuacje sprzyjające czynnemu uczestnictwu w tradycji.

Wizyta św. Mikołaja

Niemal każde dziecko w tym „mikołajkowym” okresie przenosi się w bajkowy świat wypełniony magią i czarami. 6 grudnia to szczególny dzień dla naszych przedszkolaków. Jak co roku, z ogromną radością wyczekują wizyty szczególnego gościa. W tym roku  św. Mikołaj zrobił wszystkim ogromną niespodziankę, ponieważ konnym zaprzęgiem zajechał przed przedszkole. Z noskami przyklejonymi do szyb, dzieci podziwiały zaprzęg z Mikołajem i jego pomocnikami – aniołkami, w przepięknej, zimowej scenerii. Przedszkolaki z ogromną niecierpliwością oczekiwały na tę chwilę. Przywitały Mikołaja piosenką, wierszykiem i własnoręcznie wykonanymi upominkami. Przedszkolaki musiały zapracować na swój prezent, bo anioły zadawały dzieciom dużo trudnych  pytań. Jak się okazało, dzieci świetnie znały odpowiedzi na nie. W mijającym roku dzieci z przedszkola w Suszcu były bardzo grzeczne, dlatego Mikołaj obdarował je wspaniałymi prezentami. Po miłym spotkaniu przedszkolaki pożegnały św. Mikołaja i pomachały mu na pożegnanie.

Pieczenie ciasteczek świątecznych

W połowie grudnia w przedszkolu zapachniało cynamonem i miodem – zaczęliśmy pieczenie świątecznych ciasteczek i babeczek. Przygotowania rozpoczęły się od poznania składników, foremek oraz ze sprzętu gospodarstwa domowego, który jest potrzebny do zrobienia ciasta. Każdy przedszkolak miał szansę spróbować swoich sił kulinarnych. Dzieci z wszystkich grup z radością pomagały wychowawcom w przygotowaniu ciasta, dodając składniki i mieszając je ze sobą, by w efekcie powstały ciastka i babeczki. Wspólne pieczenie było przyjemną zabawą, a jeszcze przyjemniejsza była degustacja tego, co sami upiekliśmy, na wspólnej wigilijce.

Spotkania kolędowe przy udziale zaproszonych muzyków – rodziców

Okres oczekiwania na narodziny Dzieciątka Jezus to okazja do wspólnego kolędowania dzieci, nauczycieli i rodziców w przedszkolu. W naszej placówce „Spotkanie kolędowe” odbyły się w dniach 11-15 grudnia 2017 r. z zaproszonymi  rodzicami – muzykami. Ta szczególna uroczystość to wyjątkowe wydarzenie, które integruje dorosłych i dzieci. Dużą atrakcją było zaprezentowanie dzieciom różnych instrumentów, m.in. keyboard, flet, skrzypce, pianino. Dzięki uprzejmości naszych gości dzieci miały okazję spróbować swoich umiejętności gry na wspomnianych instrumentach.

Jasełka w GOK-u dla emerytów

W środę 13 grudnia dzieci z grup Pszczółki i Zajączki  pod opieką wychowawczyń  wystawiły swoje przedstawienie jasełkowe dla emerytów z naszej gminy w Gminnym Ośrodku Kultury Suszcu. Licznie przybyli goście, po zajęciu miejsc na widowni, z wielką uwagą i przejęciem oglądali naszych małych aktorów, którzy po raz kolejny stanęli na wysokości zadania i pięknie przedstawili historię, która dawno temu wydarzyła się w Betlejem. Występ dzieci zakończył się gromkimi brawami.

Spotkania wigilijne

Zapach gałęzi świerkowych, łagodny blask migających lampek, czułe uściski przyjaciół to proste radości płynące z wspólnego spotkania wigilijnego, które sprawiają, że święta są cudowne. Również w naszym przedszkolu ten magiczny czas upłynął w niezwykłej atmosferze. Dzień 22 grudnia był pełen serdeczności, ciepła i życzliwości. Wówczas spotkaliśmy się, by wraz z innymi członkami naszej społeczności przedszkolnej cieszyć się z nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. To przepełnione nostalgią oczekiwanie rozpoczęło przedstawienie jasełkowe pt. „Witaj, Jezu ukochany”, które przypomniało nam historię narodzin Chrystusa. Jak co roku zasiedliśmy także do wigilijnego stołu, życząc sobie spełnienia marzeń i nadziei, jakie niesie Nowy Rok. Świąteczną atmosferę dopełniło wspólne śpiewanie polskich kolęd i pastorałek.

Poszukiwacze Przygód - W krainie magii świąt

od Dorota Kolarczyk-Karwot