"Gdy świąteczny nadchodzi czas, wielka radość ogarnia nas"

Wpis dodał(a) Agnieszka Baśko

„Gdy świąteczny nadchodzi czas, wielka radość ogarnia nas” - czyli o tym, w jaki sposób dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi w Pabianicach przeżywały magiczne Święta Bożego Narodzenia oraz jak wyglądały przygotowania do nich.

Święta Bożego Narodzenia to bardzo wyjątkowy i niezwykle pracowity okres w życiu dzieci z PM 11 w Pabianicach. Każdego dnia od samego rana dzieci witają świąteczne przeboje, które towarzyszą im aż do samej wigilii.

W celu jak najlepszego przygotowania się do świąt przedszkolaki w pierwszej kolejności wraz ze swymi paniami zabrały się za generalne porządki w kącikach zabaw oraz zmieniły dekorację w swoich salach i w holu głównym przedszkola. Dzięki temu w każdej klasie pojawiły się świąteczne akcenty oraz przepięknie udekorowane przez dzieci świąteczne drzewka.

Przedszkolaki z radością pisały listy do Św. Mikołaja, które wysyłały podczas świątecznych wizyt na pobliskiej poczcie.

Jak już pierwsze przygotowania dobiegły końca, wówczas nadszedł czas oczekiwania na niezwykłego gościa, który miał odwiedzić dzieci i rozdać wymarzone prezenty.  Oczywiście gościem tym był Św. Mikołaj, który przybył do przedszkola 7 grudnia. Podczas tej wizyty dzieci prezentowały przygotowane specjalnie dla niego wiersze i piosenki, rozmawiały z Mikołajem oraz odebrały od niego prześliczne paczki z prezentami, a na zakończenie spotkania pozowały do pamiątkowych zdjęć.

Kolejnym krokiem w przedświątecznych przygotowaniach było przygotowywanie świątecznych słodkości, między innymi pierniczków, które udekorowały nawet niektóre choinki w klasach.

Kiedy Święta Bożego Narodzenia zbliżały się wielkimi krokami, przedszkolaki ze wszystkich grup zaprosiły swoich najbliższych na uroczystości jasełkowe oraz spotkania wigilijne, podczas których mieli możliwość zaprezentowania swoich małych talentów aktorsko-wokalnych.

Zgodnie z tradycją naszego przedszkola tuż przed świętami został zorganizowany rodzinny konkurs plastyczny pt. „Anioły, aniołki, aniołeczki”, podczas którego rodzice wykazywali się ogromną twórczością i pomysłowością w wykonywaniu prac.

Natomiast 20 grudnia nadszedł niezwykły i wyjątkowy dzień w naszym przedszkolu, ponieważ tego dnia odbyła się „Uroczysta Wieczerza Wigilijna”, na którą przybyli zaproszeni goście, między innymi przedstawiciele Rady Rodziców PM 11. W programie bożonarodzeniowej uroczystości zaplanowano: wspólne śpiewanie znanych dzieciom kolęd i pastorałek, słuchanie świątecznego opowiadania pt. „Narodziny Jezusa” czytanego przez panią katechetkę, odebranie „Betlejemskiego Światełka Pokoju” od zaprzyjaźnionych harcerzy z Hufca Pabianice, składanie sobie życzeń i łamanie się opłatkiem oraz biesiadowanie przy ślicznie udekorowanych stołach w „Przedszkolnej Restauracji”, gdzie tego dnia podano barszczyk czerwony z gwiazdeczkowym makaronem, pierogi z pieczarkami, kapustę z grochem, makowiec z lukrem i skórką pomarańczową, piernik z marmoladą oraz kompot z jabłkowy z goździkami i cynamonem.

Z kolei tuż przed samymi świętami przedszkolaki zostały zaproszone na zajęcia pt. „Bezpieczne Święta”, których celem było kształtowanie poczucia bezpieczeństwa poprzez uwrażliwienie na niebezpieczne sytuacje związane ze Świętami Bożego Narodzenia oraz przybliżenie prawidłowych sposobów radzenia sobie z nimi, a także gościły policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Pabianicach, którzy przypomnieli dzieciom o tym, jak należy się zachowywać, aby najbliższe święta były spokojne, szczęśliwe i bezpieczne.

Poszukiwacze Przygód - W krainie magii świąt

od Agnieszka Baśko