Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Społeczność

Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.

W KRAINIE MAGII ŚWIĄT


Wpis dodał(a) DANUTA MILINKIEWICZ
ponad 3 lat temu, wyświetleń 887


Wpis został sprawdzony przez moderatora

               W ramach małego projektu "W Krainie Magii Świąt" dzieci Samorządowego Przedszkola nr 2 im. Misia Uszatka w Węgorzewie uczestniczyły w cyklu zajęć i zabaw, które pozwoliły poczuć radość z nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. Głównym założeniem naszych działań było przybliżenie dzieciom polskich tradycji, kultury oraz obyczajów związanych z czasem oczekiwania na Narodzenie Pańskie. Nauczycielki, podczas podejmowania działań, wykorzystały materiały pomocnicze, scenariusze zajęć i pomoce dydaktyczne publikowane na łamach miesięcznika „Bliżej przedszkola”, jak również korzystały z własnych pomysłów. Piękne, barwne ilustracje, gotowe wartościowe i przemyślane scenariusze zajęć, ciekawe dla dzieci, oparte o liczne aktywności stanowiły atrakcyjną pomoc w przybliżeniu dzieciom symboliki świąt, historii Bożego Narodzenia, narodzin Jezusa, uświadomienia im, że przygotowania do świąt, to nie tylko czekanie na prezenty, ale także pomoc rodzicom w porządkach, praca z mamą w kuchni, wspólnie spędzony czas podczas przygotowania ozdób i ubierania choinki, wyczekiwanie pierwszej gwiazdki, zasiadanie do stołu wigilijnego, dzielenie się opłatkiem, spożywanie potraw specjalnie na tę okazję przygotowanych czy wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek.

              Aby nasze dzieci odczuły wyjątkową atmosferę świąt, nauczycielki stwarzały im okazję do aktywnego udziału w przedświątecznych przygotowaniach. Oczywiście planując zadania, nauczycielki brały pod uwagę wiek i możliwości dziecka, tak aby odpowiednio dostosować przekazywane treści oraz rodzaj i zakres prac.

              Już na początku świątecznego miesiąca przedszkolaki wraz z całą społecznością przedszkola wyruszyły w głąb magii, ozdobionej świątecznym pyłem radości. 5 grudnia naszą placówkę odwiedziły uczennice Zasadniczej Szkoły Zawodowej. Przebrane w stroje mikołajkowe zaprezentowały przedszkolakom szereg zabaw wprowadzających w radosny nastrój oczekiwania na Świętego Mikołaja.  Dzieci z wielkim zaangażowaniem uczestniczyły w każdej zabawie.

https://uszatek-wegorzewo.edupage.org/album/?#gallery/258

Długo wyczekiwany gość złożył dzieciom wizytę następnego dnia i obdarował maluchy pięknymi prezentami. Dzieci w podziękowaniu, zaprosiły Mikołaja do wysłuchania wierszy i piosenek w ich wykonaniu oraz do wspólnej zabawy przy muzyce. 

https://uszatek-wegorzewo.edupage.org/album/?#gallery/259

Po dawce emocji związanych z wizytą Mikołaja przyszedł czas na cieszenie się ze zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.  W salach i holu przedszkola pojawiły się piękne stroiki i dekoracje świąteczne. Motywem przewodnim prac dzieci były choinki, mikołaje, aniołki, bombki, śnieżynki, kartki świąteczne. W każdej grupie przedszkolaki ubrały choinkę w ozdoby własnoręcznie przez nich wykonane. Wspólne wycinanie gwiazdek, klejenie łańcucha z papieru sprawiło dzieciom wiele frajdy. Śpiew kolęd, pastorałek, piosenek o tematyce zimowo – świątecznej rozbrzmiewał codziennie. Świąteczny nastrój tworzony przez dzieci i pracowników przedszkola można było dostrzec w każdym zakątku naszej placówki.

https://uszatek-wegorzewo.edupage.org/album/?#gallery/278

            Szczypty magicznych doznań dostarczyła dzieciom z grupy „Koguciki” wizyta w Konsulacie Świętego Mikołaja w Kętrzynie.  W tej bajecznej krainie, gdzie produkuje się znane na całym świecie bombki, dzieci widziały tysiące ręcznie wykonanych ozdób o przeróżnych kształtach, były pod ogromnym wrażeniem pomysłowości ich twórców. Ogromną atrakcją była również możliwość samodzielnego wydmuchania bombki, a następnie ozdobienia jej według swojego pomysłu. Kolorowa pamiątka, na pewno ozdobi niejedną domową choinkę i przywoła pamięć niezapomnianego klimatu i miłych wrażeń.

https://www.youtube.com/watch?v=YyAAFqRYrNU

Dzieci z grupy „Króliczki” i „Pajacyki” również miały możliwość własnoręcznie pomalować i ozdobić bombki. Uczestniczyły w warsztatach organizowanych przez Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie. Z pod rąk małych artystów wyszły połyskujące złotem i srebrem piękne ozdoby świąteczne.

https://uszatek-wegorzewo.edupage.org/album/?#gallery/269

Kolejną magiczną wyprawą naszych przedszkolaków była podróż do Wioski Świętego Mikołaja mieszącej się w Centrum Aktywnego Wypoczynku „Gwarek”. Tam dzieci zwiedziły Salę Tradycji Bożonarodzeniowych, obejrzały Szopkę. Wspólnie z pomocnikami Mikołaja piekły pierniczki i je ozdabiały. Wzięły udział w gwiazdkowym muzykowaniu i pakowaniu prezentów z Elfami. W komnacie Świętego Mikołaja zobaczyły brodatego Jegomościa we własnej osobie.

https://uszatek-wegorzewo.edupage.org/album/?#gallery/273

Dzieci miały także możliwość obejrzenia niezwykłej wystawy pt. „Boże Narodzenie na świecie. Szopki z krajów pozaeuropejskich” zorganizowanej przez Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie. Przedszkolaki zobaczyły barwne szopki bożonarodzeniowe, stanowiące oryginalne wytwory sztuki ludowej, które zostały zebrane z terenu dwóch kontynentów: Afryki i Ameryki Południowej - przywiezione do Polski przez księży pełniących posługę misyjną w tych krajach. Wystawa pozwoliła spojrzeć na scenę Bożego Narodzenia w innych częściach świata.

https://uszatek-wegorzewo.edupage.org/album/?#gallery/275

Przedświąteczny czas był doskonałą okazją na integrację dzieci, rodziców i nauczycieli poprzez wspólne zaangażowanie się w różnego rodzaju działania przedświąteczne. Grupę najmłodszą 3 – latki odwiedziła pani Małgosia, która opowiedziała dzieciom     o zwyczaju strojenia choinki. Przedszkolaki, wpatrując się w zielone drzewko, wysłuchały opowieści. Mama Dominika, Paulinki i Michasia przyniosła ze sobą piękne, ręcznie wykonane ozdoby. Nie zabrakło suszonych jabłuszek, orzechów, pierników, słomianych, papierowych łańcuchów, aniołków i oczywiście gwiazdy. Dzieci także włączyły się do strojenia drzewka i z zaangażowaniem wieszały ozdoby. Radość była wielka.

https://uszatek-wegorzewo.edupage.org/album/?#gallery/274

Dzieci z grupy „Króliczki” z pomocą mamy Hani i mamy Amelki ozdobiły zielone choineczki świątecznymi elementami plastycznymi.

https://uszatek-wegorzewo.edupage.org/album/?#gallery/267

Natomiast w grupie „Pajacyki” i „Prosiaczki” przedszkolaki wraz z mamą Michała ozdabiały pierniczki świąteczne. Polukrowane ciastka, ozdobione drobnymi cukiereczkami, bakaliami, wyglądały bardzo apetycznie, a wokół unosił się przyjemny zapach…

https://uszatek-wegorzewo.edupage.org/album/?#gallery/268

Aby tradycji przedszkolnej stało się zadość odbyło się również spotkanie świąteczne, którego myślą przewodnią było: „Pamięć o tym, aby każdego dnia stawać się człowiekiem szlachetnym, pomocnym bliźniemu, dobrym”. Dzieci przedstawiły rodzicom i zaproszonym gościom przepiękną inscenizację „Dziewczynki z zapałkami”. Oglądając małych artystów każdy mógł poczuć, że czas świąt to czas wyjątkowy, kiedy nikt nie powinien czuć się samotny i nieszczęśliwy. A w pogoni za zakupami i przygotowaniami powinniśmy pamiętać o potrzebujących i biednych. Podczas spotkania wysłuchaliśmy również kolęd: "Gdy się Chrystus rodzi", "Cicha noc", "Maleńki Jezu" oraz piosenki wigilijnej "Przekażmy sobie znak pokoju" w pięknym wykonaniu rodziców naszych dzieci.  Spotkanie kolędowe wprowadziło nas wszystkich w magiczny, świąteczny nastrój pełen życzliwości i serdeczności.

https://www.youtube.com/watch?v=LUHr9adsfik

https://www.youtube.com/watch?v=xGGYJTurfPE

https://uszatek-wegorzewo.edupage.org/album/?#gallery/272

 POSZUKIWACZE PRZYGÓD z Samorządowego Przedszkola nr 2 im, Misia Uszatka w Węgorzewie zakończyli działania w ramach małego projektu „W Krainie Magii Świat”. Był to wyjątkowy czas, pełen uroku i przyjaznych chwil. Mamy nadzieję, że dzieci zapamiętają, jak magicznym okresem są święta i będą w przyszłości krzewić, stare, piękne polskie tradycje. Chcieliśmy również podarować im upominek na całe życie – piękne wspomnienia!

 

Komentarze

Wyślij wiadomość do DANUTA MILINKIEWICZ