Radosne oczekiwanie na Boże Narodzenie

Wpis dodał(a) Katarzyna Woźniak

Oczekując na święta Bożego Narodzenia dzieci z naszego przedszkola przygotowywały się pracowicie by wywołać radosny nastrój w sali  i wśród bliskich osób.

Przez cały tydzień dzieci miały okazję poznać tradycje i obyczaje jakie wiążą się z Bożym Narodzeniem. Ubierały choinkę, spotkały się z Mikołajem, śpiewały kolędy, wymieniały skojarzenia związane ze Świętami Bożego Narodzenia, wykonywały dekoracje świąteczne .

Podtrzymując tradycję i zwyczaje dotyczące Świąt Bożego Narodzenia zorganizowałam wigilię grupową podczas której dzieci składały sobie życzenia,  łamały się opłatkiem i otrzymywały prezenty świąteczne.

Podczas całego tygodnia dzieci nauczyły się również piosenki o Mikołaju oraz 7 reniferów, rozwiązywały  zagadki świąteczne. Wykonały gwiazdki z masy piaskowej, Krasnale z filcu na stożku, bombki, wianki świąteczne. Brały udział w warsztatach plastycznych – wykonały choinkę z mchu.

Oglądały także spektakl z repertuaru Teatru Akademii Wyobraźni "Diabeł w zamku"- historia św. Mikołaja. Spektakl był  przeglądem różnorodnych technik lalkowych – dzieci zobaczyły w nim pacynki, kukły, jawajki i maski zaprojektowane i wykonane z prawdziwym profesjonalizmem co było dodatkowym walorem tego niezwykłego widowiska.

Oglądaliśmy  kartki poczte ze świątecznymi i noworocznymi życzeniami wysyłanymi do znajomych i krewnych, a następnie sami wykonaliśmy własnoręcznie kartkę dla bliskich. Najwięcej zwyczajów ludowych poznały dzieci na temat  Wigilii ponieważ  w tradycji polskiej jest bowiem najbardziej uroczystym i najbardziej wzruszającym wieczorem w roku. Wyjaśniłam Słowo "wigilia" pochodzi z języka łacińskiego i oznacza czuwanie oraz pochodzenie  choinki, która  pojawiła się najwcześniej na ziemiach niemieckich.Obejrzeliśmy również jasełka w wykonaniu starszaków z naszego przedszkola ,a na koniec tygodnia dzieci otrzymały uroczyste dyplomy.

Poszukiwacze Przygód - W krainie magii świąt

od Katarzyna Woźniak