Jasielskie przedszkolaki w "Krainie Magii Świąt"

Wpis dodał(a) Gabriela Zdunek-Gajda

"My aniołki tutaj w niebie
cichutko siedzimy.
I o pięknej choineczce
tak sobie marzymy ..."

Tą piękną piosenką, którą MISIE zaśpiewały Mikołajowi , rozpoczęłyśmy realizację programu "Magia Świąt". Jak Mikołaj, to renifery - podczas zabawy plastycznej dzieci doklejały, dorysowywały elementy reniferom. Choinka w naszej grupie udekorowana została ozdobami z papieru (aniołki, łańcuchy, ptaszki, gwiazdki). Dzieci "Aniołki" podczas zabaw muzycznych tańczyły w koło choinki.

Dzieci z grupy Krasnali przebrane w "aniołki" składały wszystkim świąteczne życzenia. Odwiedziły dzieci i pracowników szkoły składając życzenia. Celem tych zabaw było dostarczenie dzieciom wielu przeżyć, stwarzanie miłej i radosnej atmosfery oraz wdrażanie do wspólnego przeżywania świąt.

W ramach projektu "W Krainie Magii Świąt". Dzieci z grupy "MISIE" uczestniczyły w cyklu zajęć poznawczych związanych  z tradycjami zwyczajów bożonarodzeniowych, budując tym samym świąteczny, radosny nastrój. Misie przygotowując się do Świąt Bożego Narodzenia. Przyozdobiły choinkę własnoręcznie przygotowanymi ozdobami. Radość obyła ogromna. Nie zabrakło też pieczenia pierników. Zapach pieczonych pierników przed Świętami - bezcenny!

Przy dźwiękach melodyjnych kolęd i muzyki świątecznej dzieci z chęcią zabrały się do zajęć plastycznych. Najpierw wycinały choinki, które ozdabiały techniką stemplowania , rozwijając pomysłowość i inwencję twórczą

Poznały metodę origami z koła, którą wykonały kolorowe aniołki. Według wspólnego pomysłu udekorowały salę własnoręcznie wykonanymi ozdobami. Miały przy tym mnóstwo frajdy i uciechy. Misie pracowały również w książkach przy zadaniu ŁAŃCUCHY CHOINKOWE. Określały długość łańcuchów, a następnie kolorowały wg poleceń nauczyciela, doskonaląc sprawność manualną. Na koniec "MISIE" poruszając się swobodnie do utworów  muzycznych o tematyce świątecznej, improwizowały ruchem treść słuchanych utworów .

19 grudnia 2017 roku dzieci z grupy „Biedronki” już po raz drugi wzięły udział w edukacyjnym projekcie organizowanym przez miesięcznik Bliżej Przedszkola. Tym razem przedszkolaki realizowały projekt „W KRAINIE MAGII ŚWIĄT”. Jego celem było poznanie tradycji i zwyczajów świątecznych, emocjonalne i zmysłowe przygotowanie dzieci do Świąt Bożego Narodzenia, stymulowanie zmysłów w poznawaniu nowych obiektów, podtrzymywanie tradycji świątecznych związanych z potrawami, pobudzanie wyobraźni i inwencji twórczej w czasie dekorowania pierników. Zajęcia rozpoczęły się od rozmowy przy tablicy z ilustracjami na temat zwyczajów i tradycji Świąt Bożego Narodzenia. Dzieci chętnie opisywały ilustracje i opowiadały jak ich rodzina spędza święta. Następnie przedszkolaki miały za zadanie odgadywanie świątecznych zapachów ukrytych w wcześniej przygotowanych pojemniczkach oraz odpowiedzieć na pytanie: z czym się kojarzą zapachy? Dzieci wąchały i identyfikowały nazwy przypraw, słodyczy i owoców, tj. czekolada, cynamon, pomarańcza, cytryna, orzechy, cukier wanilinowy, suszone śliwki, goździki, pierniczki. W trakcie zabawy ruchowej „Pieczemy ciasto” dzieci w kole naśladowały ruchy nauczycielki, zgodnie z podanym przepisem na ciasto, po czym zabrały się za dekorowanie pierniczków według własnych pomysłów. Na zakończenie dzieci przy melodii kolęd wieszały gotowe pierniczki na choince.

Plastusie z  dużym zaangażowaniem zabrały się do przygotowań świątecznych. Na początek upiekły pierniki. Wałkowały ciasto, wykrawały różne kształty, układały na blaszce i zaniosły do kuchennego piekarnika. Z niecierpliwością czekały gdy będą gotowe. Po upieczeniu ładnie je udekorowały lukrem, pisakami cukrowymi i kolorową posypką. Radości było co niemiara. Ozdobimy nimi choinkę w sali. Duży entuzjazm wzbudziło wśród Plastusiów ubieranie choinki. Każdy starszak wieszał na niej kolorowe bombki, mikołajki, sopelki oraz upieczone wcześniej pierniczki. Na koniec dzieci założyły dłuuugi łańcuch zrobiony z kolorowego papieru. Po skończonej pracy przedszkolaki z radością podziwiały swoje dzieło i zajadały przepyszne pierniczki.

Elementem realizacji projektu była też tradycyjna przedszkolna Wigiia. Wspaniałym momentem było dzielenie się opłatkiem, składanie sobie świątecznych życzeń i śpiewanie kolęd. Dzieci smakowały barszczyk, pierogi  i inne smakołyki. Cała uroczystość przebiegła w bardzo miłej atmosferze, wywołując radość i uśmiech na twarzach dzieci. Takie podniosłe chwile nie tylko utrwalają dzieciom znajomość tradycji i zwyczajów świątecznych lecz również, co najważniejsze wzmacniają bliskie i serdeczne relacje.

Zwieńczeniem naszego projektu był konkurs Anioły, aniołki, aniołeczki...Na chwilę w naszym przedszkolu zrobiło się anielsko... A to za sprawą licznych aniołów, które pojawiły się w naszym przedszkolu z okazji rozstrzygnięcia międzygrupowego Konkursu.

Poszukiwacze Przygód - W krainie magii świąt

od Gabriela Zdunek-Gajda