Już pachnie świętami… czyli, jak „Biedronki” piekły pierniczki!

Wpis dodał(a) Iwona Kowalska

Wielkimi krokami zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Grudzień – z mikołajkami, robieniem ozdób choinkowych i oczywiście pieczeniem pierniczków, jest miesiącem magicznym. Aby ta magia zagościła także w naszej grupie, „Biedronki” z Przedszkola Miejskiego Nr 1 im. Krasnala Hałabały w Łobzie, postanowiły samodzielnie przygotować przepyszne pierniczki.

W tym celu, 12 grudnia 2017 r.  udały się, już po raz drugi, do Centrum Integracji Społecznej, aby pod okiem fachowców, pani dietetyk Justyny Bas oraz wspaniałego szefa kuchni pana Janusza, upiec te świąteczne przysmaki. Najpierw odpowiednio się przygotowały dbając o czyste  ręce oraz zakładając fartuszki i czepki. Potem, pani Justynka zapoznała dzieci ze składnikami i sposobem wykonania ciasta oraz potrzebnymi przyborami kuchennymi. Nie zapomniała też o przypomnieniu zasad bezpieczeństwa podczas wspólnej pracy w zespołach. Gdy wszystko było gotowe „Biedroneczki”  z ogromnym zapałem zabrały się do pracy – wałkowały ciasto i wykrawały foremkami różnorodne kształty ciasteczek – gwiazdka, choineczka, renifer, serduszko… czego tu nie było!  W efekcie, przygotowane przez pana Janusza blaszki, w błyskawicznym tempie zapełniły się  pierniczkami, które następnie trafiły do specjalnego pieca, gdzie pod czujnym okiem naszego szefa kuchni zaczęły nabierać koloru… Otoczeni zewsząd korzennym zapachem świąt, umilaliśmy sobie czas oczekiwania śpiewaniem dziecięcych pastorałek. A gdy wielkie pieczenie dobiegło końca, „Biedronki” czekała jeszcze najlepsza zabawa pod słońcem - dekorowanie cieplutkich pierniczków. Przepyszny, cytrynowy lukier przygotował z pomocą dzieci niezawodny pan Janusz, a zdrowe dodatki zaproponowała pani dietetyk, która (dotknięta już chyba magią świąt?!) pozwoliła nam również na słodkie „posypki”. Ileż było uciechy podczas samodzielnego ozdabiania ciasteczek! Kuleczki, gwiazdeczki, rodzynki, słonecznik… i wiele, wiele innych dodatków sprawiło, iż nasze pierniczki zmieniły się w bajecznie kolorowe, magiczne ciasteczka, które podczas degustacji wprawiły nas w cudowny, świąteczny nastrój. Czas naszych „pierniczkowych warsztatów” nieubłagalnie dobiegał końca. Na finał nasi gospodarze przygotowali jeszcze wspaniałą niespodziankę – każda „Biedronka” została mianowana MasterChefem i obdarowana pachnącymi łakociami!

To był magiczny dzień! Wielkie podziękowania za miłe przyjęcie i gościnność, składamy na ręce dyrektora CIS, pana Łukasza Wójcickiego, a za pachnącą podróż do krainy Świąt Bożego Narodzenia, dziękujemy naszym kulinarnym przewodnikom: pani Justynie i panu Januszowi.

Iwona Kowalska

Poszukiwacze Przygód - W krainie magii świąt