Czworonożni przyjaciele, z nimi w domu jest weselej - Bliżej pieska

Wpis dodał(a) Joanna Łyczkowska

W dniach 13 - 17.11.2017 r. gr. III z Przedszkola w Łękińsku realizowała projekt edukacyjny pt. "Bliżej pieska”. Głównym celem projektu było uwrażliwienie dzieci na los bezdomnych zwierząt, chęć gotowości niesienia pomocy bezbronnym i skrzywdzonym zwierzętom oraz kształtowanie opiekuńczego stosunku do zwierząt.

Pierwszym krokiem, który podjęliśmy było rozwieszenie plakatów dotyczących zbiórki karmy dla psów i kotów dla schroniska w Bełchatowie. Na pierwszych zajęciach stworzyliśmy siatkę pojęć na temat tego co dzieci wiedzą o psach i kotach. Zapisaliśmy też to co dzieci chciałby się o nich dowiedzieć. W naszej sali został zorganizowany kącik o tematyce związanej z projektem. Przedszkolaki obejrzały również prezentacje multimedialną pt. "Co wiesz o psach”.

W kolejnym dniu rozmawialiśmy na temat kotów poznaliśmy ich zwyczaje oraz rasy. Dzieci uważnie wysłuchały opowiadania H. Bechlerowiej pt. "O kotku, który szukał czarnego mleka”. Wykonaliśmy także pracę plastyczną z papierowych talerzyków pt. "Koty”.

Wybraliśmy się także na wycieczkę do Lecznicy Weterynaryjnego w Sulmierzycach. Celem naszego spotkania było poznanie specyfiki pracy weterynarza, kształtowanie postaw humanitarnych w stosunku do zwierząt, uświadomienie, że zwierzęta, tak jak i ludzie, są żywymi istotami, które też chorują i cierpią oraz wymagają pomocy i leczenia. Przedszkolaki dokładnie obejrzały gabinet weterynaryjny, dowiedziały się na czym polega praca weterynarza.

Następnego dnia dowiedzieliśmy się jak zachować się kiedy zaatakuje nas pies. Przyszła także kolej na zadania praktyczne. Dzieci zostały podzielone na grupy, każda miała do ułożenia puzzle. Poznaliśmy dzięki temu rożne rasy psów.

Ostatnim krokiem realizacji naszego projektu było rozdanie "Medalu przyjaciela zwierząt”. Każde dziecko dostało odznakę za zaangażowanie jakie włożyło w realizację projektu. Przedszkolaki z wszystkich grup spisały się wzorowo. Wychowankowie naszego przedszkola przynieśli liczne artykuły dla zwierząt, które zawieźliśmy do Schroniska bezdomnych zwierząt w Bełchatowie.

Bliżej Pieska

Podczas realizacji projektu dzieci będą mogły nieść pomoc potrzebującym zwierzakom oraz nauczą się właściwego zachowania wobec nich.

od Joanna Łyczkowska

do Joanna Łyczkowska