Kotki z PP nr 9 w Radomsku w Krainie Tolerancji

Wpis dodał(a) Magdalena Depta

Dnia 20.10.2017 r. grupa czterolatków (Kotki) z Publicznego Przedszkola nr 9 w Radomsku przyłączyła się do udziału w bliżejprzedszkolnym projekcie edukacyjnym pt. „Poszukiwacze Przygód”. Projekt, który zrealizowaliśmy jako pierwszy nosi nazwę „W krainie tolerancji”. Głównym celem naszych zajęć było wzbogacenie wiedzy dzieci na temat funkcjonowania osób niepełnosprawnych w społeczeństwie oraz kształtowanie postawy szacunku do drugiego człowieka. Podczas realizacji projektu korzystaliśmy z wielu pomocy ukazujących się na łamach miesięcznika. Dzięki opowiadaniu Grażyny Gryszkiewicz „Każdy z nas jest inny”  przedszkolaki dowiedziały się czym jest tolerancja oraz uświadomiły sobie, iż mimo różnic występujących między ludźmi wszyscy są wyjątkowi i każdy z nas zasługuje na zrozumienie i szacunek. Wykorzystując dołączone do opowiadania ilustracje mogliśmy zapoznać się z atrybutami i udogodnieniami przygotowanymi specjalnie dla osób niesłyszących, niewidomych oraz niechodzących, które znacznie ułatwiają im życie. Następnie przeszliśmy do części praktycznej i skorzystaliśmy z propozycji zabaw stymulujących zmysły m.in. odszukiwanie przedmiotów zakopanych w misce z piaskiem, pokonywanie toru przeszkód z zamkniętymi oczami, rozpoznawanie owoców wyłącznie po smaku, podążanie z zamkniętymi oczami za dźwiękiem wydawanym przez różne przedmioty oraz za zapachem wydobywającym się z odświeżaczy powietrza. Później nauczyliśmy się podstawowych gestów używanych w języku migowym: dzień dobry, do widzenia, które utrwaliliśmy w zabawie „Migowe powitanie”. Po wspólnej zabawie przystąpiliśmy do pracy indywidualnej, której celem było rozwijanie twórczego myślenie dzieci. Tutaj również wykorzystaliśmy pomoc dydaktyczną z miesięcznika – karta pracy prezentująca kilka sylwetek osób, które trzeba było dokończyć w taki sposób, aby każda wyglądała inaczej. Na podsumowanie naszego projektu wybraliśmy się wspólnie z przedszkolakami na wycieczkę do Przedszkola Specjalnego znajdującego się w naszym mieście. W ramach integracji wzięliśmy udział we wspólnych zajęciach. Były zabawy ruchowe, wspólne śpiewanie oraz zabawa indywidualna podczas której mogliśmy bliżej poznać naszych nowych przyjaciół. Wizytę podsumowaliśmy stwierdzeniem, iż nawet bardzo chore osoby potrafią czerpać z życia radość, kiedy wokół nich są życzliwi ludzie. Zajęcia przeprowadzone w ramach projektu bardzo podobały się wszystkim przedszkolakom. Świetne zabawy pobudzające dzieci do aktywności. Ogromna ciekawość, która przez cały czas nam towarzyszyła. Uśmiech, który nie schodził nam z twarzy. Duża dawka wiedzy przekazana w bardzo przystępny dla dzieci sposób. Bardzo fajnie i przejrzyste pomoce wykorzystane podczas zajęć. Ciekawe doświadczenie. Z niecierpliwością czekamy na kolejne projekty.

Poszukiwacze Przygód - W krainie tolerancji

Podczas realizacji tego projektu przedszkolaki przekonały się, że każdy z nas jest inny, ale dlatego każdy z nas jest wyjątkowy.

od Magdalena Depta

do Magdalena Depta