Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Społeczność

Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.

Tolerancja prosta sprawa


Wpis dodał(a) Monika Ławicka
ponad 3 lat temu, wyświetleń 434


Wpis został sprawdzony przez moderatora

W ramach projektu „Poszukiwacze Przygód” podpisaliśmy w naszym przedszkolu porozumienie dotyczące współpracy pomiędzy nauczycielami dwóch grup przedszkolnych:
„Pszczółek” oraz „Motyli”. Kilka razy w roku będziemy spotykać się wspólnie, aby przeprowadzić zajęcia zgodnie z założeniami projektu. W dniu 19.10.2017 r. odbyły się pierwsze zajęcia w ramach niniejszego projektu poświęcone tolerancji i integracji. Celem było przede wszystkim uwrażliwienie dzieci na problemy i potrzeby drugiego człowieka.
Pierwsza część zajęć dotyczyła pojęcia „integracja”. Przeczytaliśmy opowiadanie pt. „Wyjątkowe Przedszkole”, z którego dzieci dowiedziały się co to jest przedszkole integracyjne. Nawiązaliśmy również do integrowania się naszych przedszkolaków z grup: starszej i średniej, w ramach projektu „Poszukiwacze Przygód”. Przedszkolaki poznały różne rodzaje niepełnosprawności. Podczas organizowanych zabaw miały okazję poczuć to, co czują i jak odbierają świat osoby niepełnosprawne. Na przykład: rozpoznawały swoje koleżanki i kolegów z zawiązanymi oczami jak osoby niewidome. Mogły sprawdzić jak uczą się czytać osoby, które nie widzą, poznały pismo Braila. Poruszały się po sali z zawiązanymi oczami.
Następnym zadaniem przedszkolaków było wczucie się w rolę osoby niesłyszącej. Dzieci musiały wyobrazić sobie, że nie potrafią mówić i przekazać grupie różne informacje za pomocą gestu. Korzystaliśmy również ze stoperów do uszu żeby przekonać się jak odbierają świat niesłyszący. W naszym przedszkolu wprowadzamy elementy języka migowego jako alternatywnego sposobu porozumiewania się, więc dla naszych przedszkolaków ta niepełnosprawność była dobrze znana. Dzięki przeprowadzonym zajęciom przedszkolaki wiedzą już jak się zachować, kiedy spotkają osobę niepełnosprawną, są świadome tego, że niepełnosprawnością nie można się zarazić. Doskonale wiedzą też jak możemy pomóc osobom, które w dzisiejszych czasach coraz częściej spotykamy na naszej drodze. Na koniec wspólnie zatańczyliśmy do piosenki zespołu „Tolerancja”, którego członkami są osoby niepełnosprawne.

Poszukiwacze Przygód - W krainie tolerancji

Podczas realizacji tego projektu przedszkolaki przekonały się, że każdy z nas jest inny, ale dlatego każdy z nas jest wyjątkowy.


Strona projektu


Zobacz wszystkie wpisy
od Monika ŁawickaWyślij wiadomość
do Monika Ławicka

Komentarze

Wyślij wiadomość do Monika Ławicka