"W gościnie u Pani Dyni" - Dzień Dyni w PM 11 w Pabianicach

Wpis dodał(a) Agnieszka Baśko

„W  GOŚCINIE U  PANI  DYNI”, czyli o tym jak w Przedszkolu Miejskim nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi w Pabianicach świętowano DZIEŃ DYNI.

CELE UROCZYSTOŚCI:

Wytwarzanie radosnego nastroju oraz integracja dzieci z różnych grup wiekowych w trakcie wspólnej zabawy. Doskonalenie aktywności i wyobraźni twórczej poprzez prezentację różnorodnych sposobów wykorzystania dyń w działalności plastyczno-technicznej. Poznanie wartości odżywczych dyni podczas degustacji dyniowych placuszków. Kształtowanie umiejętności kulturalnego zachowania się w różnych sytuacjach i miejscach.

OPIS PRZEBIEGU UROCZYSTOŚCI:

Dnia 27.10.2017 r. w naszym przedszkolu obchodziliśmy „Dzień Dyni”. Zgodnie z tradycją na uroczystości zjawiła się prawdziwa dynia, w rolę której wcieliła się nauczycielka Agnieszka Baśko. Tego dnia każde dziecko miało na sobie dyniowy symbol w postaci opaski lub charakterystycznego emblematu.

Na początku uroczystości przedszkolaki obejrzały prezentację artystyczną piosenki pt. „Dynia” w wykonaniu dzieci z grupy „Wesołe Kaczorki” i „Skrzaty”. Następnie przedstawiciele grup wzięli udział w quizie wiedzy o dyni, w którym musieli odpowiedzieć między innymi na pytanie: Gdzie rośnie dynia?, Jaki kolor ma dynia?, Jaki ma kształt? Czy jest owocem czy warzywem? oraz podać kilka sposobów wykorzystania dyni. W dalszej części przedszkolaki wysłuchały recytowanego przez Panią Dynię wiersza pt. „Dyniowe zwyczaje” oraz bawiły się przy dyniowym pląsie.

Kulminacyjnym momentem obchodów „Dnia  Dyni” było rozstrzygnięcie rodzinnego konkursu pt. „Bajkowa dynia”. Konkurs od wielu lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem, a w bieżącym roku szkolnym przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania, ponieważ wpłynęły aż 73 prace, które były prawdziwymi arcydziełami. Panie Anie – organizatorki konkursu poinformowały nas, iż I miejsce zdobyła praca Martynki Dukowicz, której serdecznie gratulujemy. Przyznano także 4 wyróżnienia dla: Amelii Wietrzak, Huberta Stępnia, Michaliny Kamieniak i Aleksandra Antosika. Każdy uczestnik konkursu otrzymał dyplom i nagrodę.

Na zakończenie uroczystości Pani Dynia zaprezentowała przygotowaną specjalnie na tę okazję słodką niespodziankę w postaci dyniowych placuszków, których upiekła 357 sztuk z 15 kg dyni wspólnie z panią Małgosią.

Organizatorkami dyniowego święta były panie: Agnieszka Baśko, Małgorzata Borowiec, Anna Łukasik-Frątczak i Anna Pacyniak-Gieranowska.

od Agnieszka Baśko

do Agnieszka Baśko