Projekt „Bliżej pieska” w przedszkolu w Tarłowie

Wpis dodał(a) Alina Jaworska

W dniach 23.10 – 27.10.2017 r. w grupie „Witaminki” był realizowany projekt „Bliżej pieska”. W ramach projektu został zorganizowany „psi kącik”, w którym zamieściliśmy czasopisma, książki, figurki piesków, różne zabawki i gadżety dla psów, gromadziliśmy obrazki psów wyciętych z gazet oraz zdjęcia psów.

25.10. br. obchodziliśmy „Dzień Kundelka”. W tym dniu zawitał do naszej grupy pies „Lord” ze swoją panią, który poprzez „dogoterapię”  pomaga w leczeniu dzieci. Dzieci miały okazję pogłaskać i poprzytulać psa, karmiły go psimi przysmakami, wskazywały jego części ciała, obserwowały jego umiejętności, czyli wykonywanie komend swojej pani, a przede wszystkim dowiedziały się jak opiekować się psem: karmić, czesać, bawić się z nim itp.

Odbyło się szereg zajęć dydakt. podczas których szukaliśmy odpowiedzi na pytania m.in. Jak zbudowany jest pies? Jjak prawidłowo opiekować się psem? Co to jest rasa psa? Jakie są rasy psów? Czy pies może być przyjacielem człowieka? Co czują psy? Czy psy są groźne? Stworzyliśmy książkę pt. „Przygody Łatka", do której dzieci ułożyły tekst oraz wykonały obrazki. Ułożyliśmy Grupowy Kwiat dobroci dla Zwierząt. Odbyły się liczne prezentacje multimedialne, prace plastyczne, zabawy matematyczne, dydaktyczne, tworzenie puzzli, budowanie z klocków budy dla psa, zabawy w teatrzyk z wykorzystaniem pacynek piesków. Została przeprowadzona ankieta wśród pracowników przedszkola, którą opracowały i podsumowały dzieci. „Uzbrojeni” w lupy wybraliśmy się na spacer w poszukiwaniu śladów psów a także obserwowaliśmy psy przy posesjach. W domu rodzice z dziećmi narysowali prace plastyczne na wystawę pt. „Mój przyjaciel pies” natomiast podczas zajęcia otwartego wykonali prace przestrzenne: kolorowe budy i pieski.

Podsumowaniem projektu była prezentacja prac plastycznych, „psiego” kącika dzieciom młodszym, przeczytanie bajki stworzonej przez dzieci, mini quiz sprawdzający wiedzę dzieci, otrzymanie dyplomów oraz zbiórka karmy dla schroniska dla bezdomnych zwierząt.

Bliżej Pieska

Podczas realizacji projektu dzieci będą mogły nieść pomoc potrzebującym zwierzakom oraz nauczą się właściwego zachowania wobec nich.

od Alina Jaworska

do Alina Jaworska