GUMISIOWE PRZEDSZKOLAKI SĄ BLIŻEJ PIESKÓW

Wpis dodał(a) Jolanta Molenda

Gumisiowe Przedszkole od kilku lat podejmuje działania, które mogą być zakwalifikowane jako realizacja projektu „Bliżej pieska”.

W tygodniu 23.10 - 27.10.2017 r. grupa „Cytrynki” z Gumisowego Przedszkola omawiała zagadnienia związane z „Dniem Kundelka”. Podczas zajęć przedszkolaki poznały różne rasy psów, omówiły akcesoria niezbędne każdemu pieskowi, dowiedziały się jak przyjmować pozycję „żółwika”, w sytuacji, gdy zaatakuje nas pies. Ponadto dzieci poznały zasady obowiązujące podczas kontaktu z czworonożnymi pupilami. Dodatkowo omówiliśmy zagadnienia związane z psią służbą człowiekowi. Dowiedzieliśmy się, iż pieski mogą pełnić funkcje przewodnika, tropiciela, psa pasterskiego, ratownika itp. Pod koniec tygodnia wykonaliśmy pracę plastyczną zatytułowaną „Mój przyjaciel pies”.

W czasie trwania „Psiego tygodnia” naszą grupę odwiedzili niezwykli goście – Pani Dominika – dogoterapeuta oraz Pani Magda – pracownik schroniska, z którym nasze przedszkole współpracuje od lat. Obie Panie przyprowadziły ze sobą swoich czworonożnych przyjaciół, dzięki czemu przedszkolaki miały okazję poznać tajniki zajęć dogoterapeutycznych, przypatrzeć się sztuczkom psiej tresury oraz pogłaskać i poprzytulać pieski.

Ponadto rozpoczęliśmy akcję zbiórki darów dla schroniska dla zwierząt „Psitulmnie” z Zabrza, która będzie trwać aż do końca listopada. Dodatkowo nasze przedszkole jest wirtualnym rodzicem (adopcja polega na comiesięcznej wpłacie określonej kwoty na konto schroniska. Wpłacone fundusze przeznaczane są na zaspokojenie potrzeb wybranego przez nas psa lub kota). Nasza Pani Dyrektor także postanowiła wesprzeć tą inicjatywę i od tamtej pory mamy 2 podopiecznych. Z dużą pomocą szczęścia lub opatrzności wszystkie nasze „psitulowe” pupile trafiają do prawdziwych domków. Aż trudno zliczyć, ile zwierzątek mieliśmy szczęście adoptować.

Na zakończenie warto nadmienić, iż  w 2013 r. zostaliśmy zaproszeni do MDK w Zabrzu, na rozdanie nagród przyznawanych za pomoc w działaniach na rzecz ochrony zwierząt, organizowane przez TOZ w Zabrzu oraz Schronisko Dla Bezdomnych Zwierząt „Psitulmnie”. Doceniono nasze zaangażowanie i  pomoc  udzielaną zwierzakom z zabrzańskiego schroniska i jako jedyne przedszkole z Siemianowic otrzymaliśmy CERTYFIKAT „JESTEŚMY ZWIERZOLUBNI”.

Bliżej Pieska

Podczas realizacji projektu dzieci będą mogły nieść pomoc potrzebującym zwierzakom oraz nauczą się właściwego zachowania wobec nich.

od Jolanta Molenda

do Jolanta Molenda