"Dzień Kundelka" w PM 11 w Pabianicach

Wpis dodał(a) Agnieszka Baśko

„Mój przyjaciel – pies” – spotkanie tematyczne związane z obchodami Dnia Kundelka zorganizowane  w Przedszkolu Miejskim nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi w Pabianicach w dniu 25. 10. 2017 r. dla grup I „Wesołe Kaczorki” i VII „Kotki”.

Celem spotkania było wzbogacenie wiadomości dzieci na temat życia i zwyczajów psów, rozwijanie opiekuńczego i serdecznego stosunku do zwierząt, a także uwrażliwienie na bezpieczeństwo podczas kontaktów z psami.

1. Powitanie, podanie celu spotkania, rozwiązanie przedstawionej zagadki: Warczy, skomli, gryzie kijek, biega, skacze, czasem wyje, chociaż piszczy, chociaż szczeka, przyjacielem jest człowieka, a Ty już na pewno wiesz, że zwierzęciem tym jest?....Pies, przybliżenie roli psów
    w życiu człowieka, podawanie różnych psich imion.
  2. Przedstawienie zaproszonego gościa – kundelka „Lunę” wraz z jego właścicielką, opowiadanie o zwyczajach Luny, głaskanie psinki, obserwowanie jej zachowania wśród dzieci, przypomnienie
    w właściwym zachowaniu się w stosunku do zwierząt oraz konieczności umycia rąk po skończonej zabawie z nimi.
  3. „Pracowite i bajkowe psiaki” – oglądanie ilustracji przedstawiających psy w różnych bajkach, nazywanie tych bajek oraz podawanie imion ich bohaterów. Rozwiązywanie zagadek słowno-obrazkowych przybliżających różne zadania wykonywane przez psy (pies pasterski, ratownik, policyjny, przewodnik, przyjaciel).
  4. Zaproszenie do wspólnej zabawy ruchowej przy piosence pt. „Popatrzcie na jamniczka”.
  5. „Bezpieczne zabawy z psem” – rozmowa na temat właściwego zachowania się w stosunku do zwierząt, zaprezentowanie „pozycji żółwika” w chwili spotkania się z obcym, groźnym psem.
  6. „Przyjaciel zwierząt” - rozwijanie umiejętności wyrażania uczuć poprzez ustalanie, kto może, a kto nie może być przyjacielem zwierząt. Przyjaciel zwierząt nie może (podawanie propozycji przez dzieci):- ich krzywdzić - denerwować, szczuć- rzucać w nie kamieniami- bić, kopać, ciągnąć za ogon czy uszy. Przyjaciel zwierząt powinien:- karmić je- wychodzić z nimi na dwór i sprzątać po nich- kąpać je- bawić się z nimi- aktywnie działać na rzecz ich ochrony- chodzić na badania do weterynarza - reagować na krzywdy zadawane przez innych ludzi (uświadamiać ich).
  7. Przypomnienie o akcji charytatywnej „Przytul zwierzaka” organizowanej na terenie naszego przedszkola, zachęcanie do przynoszenia karmy i innych potrzebnych rzeczy dla wirtualnie zaadoptowanego pieska „Klaudiusza – Figielka” ze Schroniska dla Zwierząt w Pabianicach.
  8. Zaproszenie do wspólnego wykonania pracy plastycznej przedstawiającej wybranego przez siebie kundelka, ekspozycja pracy przed klasą.
  9. Podsumowanie spotkania, podziękowanie za udział przedszkolakom oraz niezwykłym gościom, wręczenie Lunie psiego upominku, pożegnanie, czynności organizacyjno-porządkowe.

Organizatorkami Dnia Kundelka na terenie PM 11 były panie: Agnieszka Baśko, Małgorzata Borowiec
i Magdalena Borowiec.

Bliżej Pieska

Podczas realizacji projektu dzieci będą mogły nieść pomoc potrzebującym zwierzakom oraz nauczą się właściwego zachowania wobec nich.

od Agnieszka Baśko

do Agnieszka Baśko