Pies przyjacielem człowieka

Wpis dodał(a) Anna Lotka

Codziennie na terenie całego kraju na ulicę trafia kilkadziesiąt, a nawet kilkaset niechcianych zwierząt. Najwięcej takich przypadków odnotowuje się latem. Ludzie „wyrzucają” swoich pupili, ponieważ podczas wakacji nie mają dla nich czasu lub też, pensjonaty nie chętnie przyjmują czworonogów w obawie o czystość i straty materialne. Większość bezdomnych zwierząt trafia do miejskich schronisk. Niestety ilość miejsc w takich instytucjach jest ograniczona. Często brakuje nie tylko miejsca, ale przede wszystkim żywności.

W październiku 2017 dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 90 w Łodzi wzięły udział w projekcie edukacyjnym „Bliżej pieska” zorganizowanym przez miesięcznik „Bliżej przedszkola”. Głównym celem projektu było niesienie pomocy potrzebującym zwierzętom oraz uczenie dzieci właściwego zachowania wobec nich. W tym przedsięwzięciu wzięły udział wszystkie grupy wiekowe.

W ramach realizacji owego projektu nasze przedszkole zorganizowało zbiórkę żywności dla zwierząt. Dzieci wraz z rodzicami przynosili do placówki makarony, ryż, suchą i mokrą karmę dla psów i kotów, koce, ręczniki. Nauczyciele w każdej z grup opowiadali przedszkolakom jak dbać o naszych milusińskich – tych dużych oraz tych najmniejszych. Nawiązywali do mroźnej pory roku, która zbliża się wielkimi krokami oraz tym co może się stać ze zwierzętami, które nie mają schronienia przed zimnem.

Ponadto nasi podopieczni poznali zawód lekarza dla zwierząt, czyli weterynarza. Pani Anna z „Fundacji Niechciane i Zapomniane” z Łodzi na spotkanie z dziećmi przyprowadziła niesamowitego gościa – psa o imieniu Hela, który bardzo lubi towarzystwo ludzi, a przede wszystkim dzieci. Opowiadała dzieciom o zawodzie weterynarza, pokazała dzieciom akcesoria niezbędne dla posiadaczy piesków. Na spotkaniu przedszkolaki dowiedziały się jak należy opiekować się nie tylko psem, ale również i innymi zwierzętami. Wiedzą, jak ważny jest dla zwierzęcia pokarm oraz schronienie. Dzieci pod nadzorem opiekuna mogły obcować z psem m. in. karmić go i głaskać, co było dla Heli nieocenioną przyjemnością. Piesek z zadowoleniem łasił się do maluchów oraz nauczycieli. Ważną przesłanką tego spotkania było to, że zwierzę, które mieszka z nami w domu jest również członkiem naszej rodziny i należy o niego dbać pod każdym względem. Na zakończenie warsztatów, przedszkolaki wręczyły pani Ani pełen kosz zgromadzonych zapasów żywności dla zwierzaków z fundacji.

Wszystkie zwierzęta potrzebują zarówno domu jak i naszej miłości i zainteresowania. To od nas zależy ich los. Przedszkolaki wiedzą, że gdy my jesteśmy chorzy musimy iść do lekarza po leki. Tak samo psy, koty oraz inne zwierzęta potrzebują opieki. Podczas zajęć dydaktycznych dzieci we wszystkich grupach słuchały wiersza oraz zagadek związanych z pracą weterynarza. Wzięły udział w zabawach tematycznych, plastycznych związanych z opieką nad zwierzętami.

Po cyklu zajęć dzieci już wiedzą: Jeśli widzimy skrzywdzonego lub zaniedbanego zwierzaka – reagujmy! Wspierajmy pobliskie schroniska i organizacje prozwierzęce – to wiele nie kosztuje, a możemy przyczynić się do uratowania życia wielu zwierząt.

Bliżej Pieska

Podczas realizacji projektu dzieci będą mogły nieść pomoc potrzebującym zwierzakom oraz nauczą się właściwego zachowania wobec nich.

od Anna Lotka

do Anna Lotka