KRAINA TOLERANCJI W PRZEDSZKOLU SAMORZĄDOWYM NR 5 W KĘPNIE

Wpis dodał(a) Monika Zawadzka

W poniedziałek 9.10.2017 r. dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 5 w Kępnie z grupy VI rozpoczęły przygodę z programem „Poszukiwacze Przygód” - „W krainie tolerancji”. Głównym celem było kształtowanie postawy akceptacji i szacunku dla innych. Cały tydzień został poświęcony tej tematyce.

9.10.2017 roku dzieci uczestniczyły w zajęciach o tematyce „Wyjątkowe Przedszkole”, na których dowiedziały się co to jest przedszkole integracyjne i że każdy z nas jest wyjątkowy. Poznały również czym jest język migowy oraz wczuły się w rolę osoby niewidomej i jej przewodnika.

Kolejnego dnia podczas zajęć „Dziewczynka i chłopiec” dzieci kształtowały umiejętność dostrzegania regularności w układach rytmicznych ale przede wszystkim wypowiadały się na temat historyjki obrazkowej pt. „Trzeba było podać rękę...”

W środę 11.10.2017 roku podczas zajęć „Jesteśmy tolerancyjni” dzieci wzbogaciły swoją wiedzę na temat funkcjonowania osób niepełnosprawnych w społeczeństwie oraz za pomocą zmysłu smaku rozpoznawały różne smaki.

12.10.2017 roku zajęcia o tematyce „Dzieci z naszej grupy” utrwaliły dzieciom pozytywne postawy społeczne oraz kształtowały umiejętności matematyczne. Ponadto dzieci wypowiadały się dlaczego każdy jest wyjątkowy i niepowtarzalny.

W piątek 13.10.2017 roku podczas zajęć „Nie jesteśmy tacy sami” dzieci wysłuchały baśni „Brzydkie kaczątko”, a następnie podzielone na grupy odgrywały wybrane scenki z baśni. Kolejno dzieci odegrały grę dramatyczną, Jedno z dzieci zamieniało się w brzydkie kaczątko, a pozostałe mówiły mu, że jest brzydkie itd. jednak po chwili dziecko – Brzydkie Kaczątko otrzymywało same komplementy. Dzieci kolejno się zmieniały. Na koniec wszyscy się wypowiadali jak czuły się zwierzęta odganiając kaczątko? Co kaczątko czuło, gdy zostało wygnane z podwórka?

Na koniec wszystkie dzieci otrzymały dyplomy strażnika szacunku i życzliwości, książeczki oraz odznaki.

Poszukiwacze Przygód - W krainie tolerancji

Podczas realizacji tego projektu przedszkolaki przekonały się, że każdy z nas jest inny, ale dlatego każdy z nas jest wyjątkowy.

od Monika Zawadzka

do Monika Zawadzka