"Żabki" z Przedszkola nr 18 w Jastrzębiu-Zdroju poznają Prawa Dziecka

Wpis dodał(a) Anna Bębenek

Książka zajmuje bardzo ważne miejsce w codziennych zajęciach i zabawach przedszkolaków. W grupie „Żabki” codziennie czyta się dzieciom utwory literackie, przedszkolaki biorą udział w akcji Cała Polska Czyta Dzieciom oraz uczestniczą w comiesięcznych spotkaniach w Miejskiej Bibliotece Publicznej nr 3. Przedszkolaki mają tam swoją kartę biblioteczną i co miesiąc wypożyczają nowe książki. Wycieczki do biblioteki są dla dzieci wielką atrakcją. Współpraca, a jednocześnie wielka przygoda przedszkolaków z biblioteką ma już swoją kilkuletnią tradycję. Aby jeszcze bardziej zachęcić dzieci do czytania, wychowawczyni grupy pani Anna Bębenek zaprosiła dzieci do Biblioteki Głównej na zajęcia w ramach Bibliotecznej Akademii Przedszkolaka. Tematem przewodnim tego spotkania były Prawa Dziecka, które dzieci poznawały na podstawie książki „Dzieci z ulicy Tulipanowej” Przedszkolaki dowiedziały się, że jako dzieci wymagają szczególnej troski i opieki pozostałych członków społeczeństwa oraz władz państwowych.Podczas spotkania pani bibliotekarka przypomniała dzieciom, jakie mają prawa. Następnie – wraz z „Żabkami” powiesiła napis Mam prawo do zabawy i przystąpiono do praktycznej realizacji tego hasła. Tak więc były tańce, wesołe zabawy, zgadywanki i konkursy. Dzieci są coraz bardziej świadome swoich praw, dlatego też pani bibliotekarka zwróciła szczególną uwagę na fakt, że wszystkie dzieci - niezależnie od kraju w którym mieszkają, koloru skóry, sytuacji materialnej czy wyglądu mają takie same prawa i wszyscy bez wyjątku mają obowiązek ich poszanowania. W zrozumieniu owych praw pomocne było - wymagające grupowej współpracy - układanie specjalnych puzzli, polegające na wyszukiwaniu przeciwieństw. A potem, aby ukazać, że rzeczywiście każdy z nas jest inny, dzieci wykonały swoje portrety. Każdy był inny, każdy piękny i kolorowy. Każdy przedszkolak wyszedł z biblioteki nie tylko z uśmiechem na twarzy i własnoręcznie wykonanym portretem, ale przede wszystkim z obietnicą, że wróci do nas, aby móc się zapisać i korzystać z bogatej oferty dla dzieci.

Książka dla przedszkolaka

Projekt zachęcający do promowania czytelnictwa oraz rozbudzania miłości do literatury wśród dzieci od najmłodszych lat.

od Anna Bębenek

do Anna Bębenek