Książka przyjacielem dzieci z Samorządowego Przedszkola nr 2 w Szubinie

Wpis dodał(a) Elżbieta Kwiecińska

W naszym przedszkolu rozwijamy zainteresowania czytelnicze nie tylko w oparciu o tradycyjne formy, ale staramy się włączać w nowe działania promujące czytelnictwo.

Jednym z działań było przystąpienie do ogólnopolskiego konkursu

„ Zaczytane przedszkole”.

W ramach tej akcji dzieci podjęły różne działania, miedzy innymi prowadziły debatę „Książka naszym przyjacielem”, wykonały kronikę dokumentującą życie grupy przedszkolnej „Wielka Księga Grupy”.

Cykliczny udział dzieci w zajęciach bibliotecznych wzbogaciłyśmy o spotkania z autorami literatury dziecięcej. W ubiegłym roku gościliśmy panią Elizę Piotrowską, a w kwietniu bieżącego roku dzieci spotkały się z autorem, panem Wojciechem Widłakiem.

Corocznie świętujemy też w przedszkolu Dzień Poezji. Staramy się, aby za każdym razem była to inna forma spotkania z wierszem. W tym roku, w celu upowszechniania poezji, dzieci ze swoimi paniami odwiedziły instytucje, z którym ściśle współpracujemy. Złożyły wizytę pracownikom: Urzędu Miasta, Szubińskiego Domu Kultury, Biblioteki Rejonowej, Muzeum Ziemi Szubińskiej, Straży Pożarnej, Komisariatu Policji, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, gdzie wyrecytowały wcześniej przygotowane utwory poetyckie. Odwiedziny te dały dzieciom i dorosłym dużo radości.

Na co dzień zachęcamy również dzieci do wyrażania swoich emocji, uczuć, spostrzeżeń. Dobrym sposobem na to są inscenizacje teatralne. Zaproponowałyśmy, aby każda grupa przedszkolna przygotowała przedstawienie. W maju dzieci obejrzały siedem spektakli, które były inspirowane wierszem: „Żuk”, „Rzepka”; baśnią: „Czerwony Kapturek”, „Śpiąca królewna”, „Królewna Śnieżka”, opowiadaniem: „Wyprawa do Trzmiela po miód” oraz legendą „O herbie Szubina”.

W tym roku szkolnym po raz pierwszy zaistniała w przedszkolu „półka bookcrossing”, która cieszyła się dużym zainteresowaniem. Na wyeksponowanym miejscu dzieci miały możliwość wymiany książek. Duża rotacja pozycji książkowych przekonała nas, że ta forma podnosi poziom czytelnictwa i popularyzuje czytanie.

Jako placówka dołączyliśmy do ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Wędrująca książka”. Byliśmy współautorami książek, której bohaterką była dziewczynka o imieniu Ola. Pomysł ten dał możliwość twórczego wykazania się naszym przedszkolakom. Dzieci wraz z nauczycielką ustalały, co chcą zapisać, dyskutowały nad dalszymi losami bohaterki, ilustrowały jej przygody.

W prezentowanych działaniach najważniejszym dla nas celem było, aby wychowankowie sięgali po książkę z radością i przyjemnością, aby była ona dla nich źródłem wiedzy, przeżyć i twórczą inspiracją. Mamy nadzieję, że poprzez popularyzowanie czytelnictwa od najmłodszych lat nasze przedszkolaki staną się aktywnymi odbiorcami literatury w myśl słów Joanny Papuzińskiej: „...człowiek nie rodzi się czytelnikiem. Staje się nim dopiero na skutek wrastania w odpowiednią kulturę”.

Książka dla przedszkolaka

Projekt zachęcający do promowania czytelnictwa oraz rozbudzania miłości do literatury wśród dzieci od najmłodszych lat.

od Elżbieta Kwiecińska

do Elżbieta Kwiecińska