„Gdy na karku głowę masz, to zasady bezpiecznego wypoczynku znasz”

Wpis dodał(a) Agnieszka Baśko

„Gdy na karku głowę masz, to zasady bezpiecznego wypoczynku znasz”
relacja z działań podjętych w Przedszkolu Miejskim nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi w Pabianicach

w ramach bliżejprzedszkolnego projektu pt. „Bezpieczne wakacje” w dniach 19.06. – 19.07.2017 r.

Nasze przedszkolaki kolejny raz włączyły się do realizacji bliżejprzedszkolnego projektu pt. „Bezpieczne wakacje”, którego celem było uświadomienie dzieciom zagrożeń związanych z wakacyjnymi wyjazdami oraz poprawa bezpieczeństwa dzieci i promocja bezpiecznych zachowań na co dzień. Tegorocznym działaniom przyświecało następujące hasło: „Wakacyjny wypoczynek to świetna zabawa, lecz pamiętać trzeba o bezpieczeństwie, bo to zdrowia naszego podstawa”.

Wakacyjne zajęcia rozpoczęły się w grupie I integracyjnej „Wesołe Kaczorki” i IV integracyjnej „Misiaki” od wysłuchania wiersza Magdaleny Cebulskiej pt. „Bezpieczne wakacje” oraz rozmowy na jego temat. W dalszej części zajęcia przedszkolaki opowiadały, w jaki sposób należy zachowywać się nad morzem, w górach, nad jeziorem, w lesie czy na wsi oraz oglądały i omawiały specjalnie do tego przygotowane ilustracje. Często zwracały uwagę na niewłaściwe postępowanie dzieci na zdjęciach i starały się rozsądnie je tłumaczyć. Następnie dzieci próbowały swoich talentów aktorskich podczas odgrywania przygotowanych scenek dramowych, w trakcie których musiały wykazać się znajomością numerów alarmowych do służb ratunkowych oraz opanowaniem lęku i stresu w sytuacji zagrożenia. W przerwach miedzy kolejnymi częściami zajęcia dzieci zapraszane były do zabaw ruchowo-tanecznych oraz konkursów ze słodkimi „chrupkowymi” nagrodami.

W celu podsumowania zdobytych wiadomości dzieci wspólnie z nauczycielkami ułożyły „Kodeks bezpiecznych wakacji”, który udostępniły rodzicom i innym przedszkolakom. Na zakończenie zajęć wszystkie przedszkolaki otrzymały ulotki edukacyjne, medale oraz dyplomy.

Kolejnym krokiem w celu utrwalania bezpiecznych zasad wakacyjnego wypoczynku był udział w konkursie filmowym zorganizowanym przez Komendę Główną Policji w Warszawie i Zarząd Główny Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, w ramach kampanii społecznej pt. „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”. Zadaniem przedszkolaków było przygotowanie 30 sekundowego filmiku reklamującego bezpieczne zabawy dzieci nad wodą. Nasze arcydzieło pt. „Mądre przedszkolaki nad wodą” zawierało myśl przewodnią w postaci następującej rymowanki: „My jedenastkowe przedszkolaki bezpiecznie się bawimy i do wody sami nie wchodzimy. Warto przykład brać z nas, aby zdrowo i bezpiecznie spędzać wakacyjny czas”.

Mamy nadzieję, że dzięki podejmowanym różnorodnym działaniom nasze przedszkolaki będą bezpieczne na wakacjach, a większa świadomość zagrożeń zminimalizuje ryzyko niebezpiecznych sytuacji ich udziałem.

Organizatorkami działań profilaktycznych związanych z bezpiecznym, wakacyjnym wypoczynkiem były panie: Agnieszka Baśko, Małgorzata Borowiec i Magdalena Borowiec.

Bezpieczne wakacje

Bezpiecznie! …w górach, nad morzem, nad jeziorem, w parku… Przygotuj swoje przedszkole na bezpieczne spędzanie czasu wolnego!

od Agnieszka Baśko

do Agnieszka Baśko