"Książka (dla) przedszkolaka"
Dzieci z oddziału przedszkolnego 0b przy Szkole Podstawowej Nr 1 w Łomży uczestniczyły w projekcie czytelniczym „Książka (dla) przedszkolaka” poprzez szereg działań promujących czytelnictwo wśród przedszkolaków. W ramach akcji codziennie słuchały opowiadań, bajek, baśni, wierszy lub legend czytanych przez wychowawczynie. Opowiadały treść wysłuchanych utworów, tworzyły do nich ilustracje, a także samodzielnie wykonały zakładki do książki. Ponadto każde dziecko miało możliwość przynieść do szkoły własną ulubioną książkę do wspólnego czytania. Kolejnym działaniem projektowym było wyjście do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży na zajęcia biblioteczne. Nasza klasa gościła również panią bibliotekarkę z zaprzyjaźnionej biblioteki, która podzieliła się z nami swoją pasją oraz miłością do literatury. Podczas spotkania nasi wychowankowie obejrzeli teatrzyk kamishibai pt. „Pory roku, czyli Rok i jego cztery córki”. Piękna historia zamknięta w drewnianej skrzyneczce wzbudziła ogromny entuzjazm wśród dzieci, które zamiast być tylko biernymi słuchaczami, aktywnie włączyły się w opowieść. Ponadto w ramach projektu w naszej szkole odbył się konkurs recytatorski pod hasłem „Wiosenne Wierszowanie” przeznaczony dla dzieci z oddziałów przedszkolnych. Dzięki owemu przedsięwzięciu przedszkolaki miały możliwość zaprezentować swoje umiejętności przed publicznością, uczyły się zasad rywalizacji w przyjaznej atmosferze, przezwyciężania nieśmiałości, budowania pewności siebie, a także doskonalenia dykcji i umiejętności operowania głosem. Realizacja projektu „Książka (dla) przedszkolaka” dostarczyła dzieciom wielu niezapomnianych wrażeń. Przedszkolaki uczyły się szacunku do książek, poznawały piękno literatury dziecięcej poprzez codzienne głośne czytanie, oglądanie ilustracji, a także udział w ciekawych zajęciach bibliotecznych, rozwijały wyobraźnię, wzbogacały słownictwo, a także integrowały się w grupie.
