Scenariusz zajęć logopedycznych przeprowadzonych dla dzieci 3, 4- letnich
Grupa: 3,4-latki
Prowadząca: Ewelina Hanus
Temat zajęć: „Wesoła żabka – ćwiczymy oddech i buzię”
Cel główny
Rozwijanie prawidłowego toru oddechowego oraz usprawnianie aparatu artykulacyjnego poprzez zabawy logopedyczne i wykonanie papierowej żabki.
Cele szczegółowe:
Cele poznawcze
Dziecko:
-
poznaje zasady prawidłowego oddychania podczas ćwiczeń,
-
wie, że powietrze potrzebne jest do mówienia,
-
rozpoznaje i nazywa żabę oraz jej charakterystyczne cechy.
Cele kształcące
Dziecko:
-
doskonali umiejętność dmuchania wydechem ustnym,
-
wydłuża fazę wydechową,
-
ćwiczy mięśnie warg i języka,
-
rozwija sprawność manualną podczas wykonywania pracy plastycznej,
-
ćwiczy koordynację wzrokowo-ruchową.
Cele wychowawcze
Dziecko:
-
współpracuje z rówieśnikami,
-
przestrzega zasad bezpiecznego korzystania z materiałów plastycznych,
-
czerpie radość ze wspólnej zabawy.
Formy pracy
-
indywidualna,
-
zbiorowa.
Metody pracy
-
pokaz,
-
instrukcja,
-
zabawa naśladowcza,
-
ćwiczenia praktyczne,
-
metoda zadań stawianych dziecku.
Środki dydaktyczne
Kolorowy papier, nożyczki, klej, kredki/flamastry, gotowe elementy żabki, trąbki urodzinowe, , przykładowa żabka wykonana przez nauczyciela, obrazki żab.
Podstawa programowa wychowania przedszkolnego
I.5, I.7, I.8, III.5, III.8, IV.1, IV.7, IV.8
Przebieg zajęć
I. Część wstępna
1. Powitanie
Dzieci siedzą w kole. Nauczyciel wita dzieci rymowanką:
„Witam dzieci dziś wesoło,
zaraz będzie żabek koło.
Hop, hop, hop – jak żabeczki,
ćwiczą buzie i języczki!”
2. Ćwiczenia narządów artykulacyjnych
-
„Żabka szeroko otwiera buzię” – szerokie otwieranie ust.
-
„Żabka wysyła buziaki” – robienie całusów
-
„Żabka łapie muszki” – szybkie ruchy języka do góry.
-
„Nadmuchane policzki żabki” – nabieranie powietrza i powolne wypuszczanie.
-
„Zdziwiona żabka” - robienie kółka z warg i wypowiadanie samogłoski „o”
-
„Uśmiechnięta żabka”- szerokie uśmiechanie się z zamkniętymi ustami
3. Ćwiczenie oddechowe
„Mały wietrzyk” – dzieci nabierają powietrze nosem i powoli wypuszczają ustami.
II. Część główna
1. Rozmowa kierowana
Krótka rozmowa o żabach:
-
gdzie mieszkają,
-
co jedzą,
-
jak się poruszają,
-
jakie wydają dźwięki.
Naśladowanie odgłosów:
„kum, kum”.
2. Wykonanie papierowej żabki
Nauczyciel pokazuje gotową pracę i omawia kolejne etapy wykonania.
Dzieci:
-
zginają papierowe koła na pół
-
przyklejają oczy i łapki,
-
ozdabiają swoją żabkę.
-
dodają język z trąbki
3. Zabawy oddechowe z żabką
„Żabka łapie muchę”
Dzieci dmuchają na papierowy język żabki tak, aby się rozprostował.
„Długi język żabki”
Ćwiczenie wydłużania wydechu – dzieci starają się dmuchać długo i równomiernie.
„Silna i słaba żabka”
-
delikatny wydech,
-
mocny wydech.
„Wyścig żabek”
Dzieci próbują jednym dmuchnięciem jak najdalej wysunąć język żabki.
4. Ćwiczenia logorytmiczne
Dzieci poruszają się po sali jak żabki przy rytmicznym powtarzaniu:
„kum-kum, hop-hop”.
III. Część końcowa
1. Ćwiczenie wyciszające
Dzieci siedzą w kole i spokojnie oddychają:
-
wdech nosem,
-
powolny wydech ustami.
Nauczyciel przypomina:
„Oddychamy cicho jak śpiące żabki”.
2. Podziękowanie za udział
Pochwała dzieci za aktywność i staranne wykonanie pracy.