Społeczność
Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.
Dzień Paleontologa
Wpis został sprawdzony przez moderatora
Scenariusz zajęć koleżeńskich
Nauczyciel: Aleksandra Piwowarczyk
Grupa: Kangurki
Temat kompleksowy: Śladami dinozaurów
Temat dnia: Dzień paleontologa
Cele główne:
- poszerzanie wiedzy na temat prehistorii i sposobów jej badania,
- ćwiczenie kompetencji czytelniczych i matematycznych,
- doskonalenie słuchu muzycznego i poczucia rytmu,
- rozwijanie koordynacji wzrokowo ruchowej,
- doskonalenie kompetencji społecznych.
Przebieg:
1.„Jaja dinozaura” – aktywne słuchanie muzyki B. Strauss:
- ćwiczenie motoryki małej podczas mięcia papieru jedną ręką, odtwarzanie sekwencji ruchów zaprezentowanych przez nauczyciela
- dostosowywanie swoich ruchów do zmiany tempa i dynamiki utworu muzycznego,
- ćwiczenie umiejętności podrzucania i łapania,
- umiejętne manipulowanie rekwizytem w trakcie zabawy.
(pomoce dydaktyczne: kartki papieru; nagranie utworu: Gavotte in D. Major „Rosine”)
2.„Zagadka paleontologa” – zabawa dydaktyczna w małych grupach:
- rozumienie poleceń kierowanych do ogółu grupy,
- postępowanie zgodnie z podaną instrukcją,
- ćwiczenie umiejętności dodawania,
- odczytywanie informacji zapisanej w sposób symboliczny,
- odszukiwanie odpowiednich sylab w rozsypance,
- podejmowanie próby odczytania hasła,
- pełnienie roli wyznaczonej w zadaniu,
- zgodna współpraca w małym zespole.
(pomoce dydaktyczne: kule wykonane z sody, wody i barwników spożywczych, pipety, ocet, plastikowe pojemniki).
3. „Spotkanie z paleontologiem” – zabawa dydaktyczna:
- wyjaśnienie czym jest sztuczna inteligencja i jak można ją wykorzystywać,
- wdrażanie do samodzielnego wykorzystywania narzędzi multimedialnych i aplikacji AI,
- wyjaśnienie pojęcia paleontologia,
- poznanie zawodu paleontologa i jego charakterystyki,
- wykorzystywanie AI do tworzenia grafiki, opowiadania, piosenki,
- koncentrowanie uwagi na wykonywanych zadaniach,
- zgłaszanie chęci wypowiedzi poprzez podniesienie ręki.
(pomoce dydaktyczne: laptop, rzutnik, aplikacja google Gemini).
4. „W drodze na wykopaliska” – zabawa pamięciowa w ruchu:
- zapamiętywanie sekwencji liter,
- poruszanie się w sieci kwadratowej zgodnie z zapamiętaną informacją
- doskonalenie koordynacji wzrokowo ruchowej,
- cierpliwe oczekiwanie na swoją kolej,
- finalizowanie zadania pomimo pojawiających się trudności.
(pomoce dydaktyczne: sieć kwadratowa stworzona z kolorowych puf, sylwet łap dinozaura z zapisanymi literami, kartoniki z sekwencją liter dla każdego dziecka)
5.„Szkielet dinozaura” – ćwiczenia analizy i syntezy wzrokowej z elementami zabaw sensorycznych:
- wykorzystywanie wiedzy dotyczącej pracy paleontologa w praktyce,
- układanie sylwety dinozaura zgodnie z podanym wzorem,
- czerpanie radości ze wspólnych zabaw sensorycznych,
- zgodna współpraca w małym zespole,
- pełnienie roli wyznaczonej w zadaniu,
- porządkowanie miejsca po zakończonej pracy.
(pomoce dydaktyczne: szkielety dinozaurów wykonane z masy solnej, pojemniki z piaskiem, pędzelki, szablony szkieletów dinozaurów naszkicowane na dużych arkuszach papieru).
Zobacz wszystkie wpisy
od Aleksandra Litwicka
Wyślij wiadomość
do Aleksandra Litwicka
bliżej MAX
Nielimitowany dostęp do scenariuszy, filmów i piosenek – wszystko w jednym miejscu! BLIŻEJ MAX to wygodny i korzystny abonament, który łączy wszystkie nasze usługi. Subskrybując, zyskujesz dodatkowo:
- gotowe plany miesięczne i tygodniowe,
- atrakcyjne zestawy pomocy dydaktycznych,
- 10 pobrań, które możesz wykorzystać na dowolne materiały ze strony blizejprzedszkola.pl.