Narodowe Czytanie "Kordiana" w Miejskim Przedszkolu nr 8 w Zgierzu

Wpis dodał(a) Jolanta Łęczewska
2 dni temu, wyświetleń 17

Czy "Kordian" to odpowiednia lektura dla przedszkolaków? Jak najbardziej! Wystarczy wybrać odpowiedni fragment i przedstawić go w sposób dostosowany do wieku dzieci. Dlatego podczas tegorocznej akcji Narodowe Czytanie 2024 pod patronatem honorowym Pary Prezydenckiej, nauczycielka z Miejskiego Przedszkola nr 8 w Zgierzu Jolanta Łęczewska - organizatora tego wydarzenia, zaproponowała przedszkolakom bajkę "O Janku, co psom buty szył", czyli fragment "Kordiana", dzięki któremu dzieci dowiedziały się, dlaczego warto czasem się nudzić.

Tytułowego bohatera bajki nudziła nauka, nie chciał poznawać liter, nudziła go również praca szewca, więc postanowił popłynąć w podróż, żeby odnaleźć cel w życiu. Po obejrzeniu bajki, zaproszeni do wspólnego czytania rodzice, wcielili się w rolę bohaterów opowiadania "Nuda" z cyklu o "Basi" Zofii Staneckiej. Wspólna zabawa przy piosence "Nuda to wielka paskuda" Piotra Rubika była wstępem do kolejnego zadania, podczas którego rodzice z dziećmi wykonali pacynki Nudy Paskudy z drewnianych łyżek ozdobionych różnymi materiałami. Okazuje się, że wszyscy wykazali się wielkim talentem twórczym i na pewno nikt się nie nudził, bo kreatywność to jeden ze sposobów na "zabicie nudy". Z kolei Dyrektor placówki - Elżbieta Michalska wyjaśniła dzieciom kilka powiedzeń związanych z nudą. Już teraz wiemy skąd się wzięły i co oznaczają takie powiedzenia jak: "powiało nudą", "nudzić się jak mops", "nudy na pudy", czy "nudne jak flaki z olejem". Na koniec pani Jola przeczytała dzieciom wiersz pt. "Nuda, nuda" z którego dowiedziały się, że "gdy przemieniamy się w czytelnika, przy dobrej książce nuda najszybciej znika". Na pamiątkę akcji czytelniczej każde dziecko otrzymało zakładkę do książki a naszym gościom wręczone zostały podziękowania.

Książka dla przedszkolaka

Projekt zachęcający do promowania czytelnictwa oraz rozbudzania miłości do literatury wśród dzieci od najmłodszych lat.

od Jolanta Łęczewska

do Jolanta Łęczewska