Projekt ekologiczny Ekojagódki

Wpis dodał(a) Kamila Uryga
7 miesięcy temu, wyświetleń 137

PROJEKT „EKO-JAGÓDKI”

Projekt Eko-Jagódki jest projektem autorskim. Jest przeznaczony do realizowania przez cały rok przedszkolny z podziałem na konkretne miesiące. Jest to cykl zajęć, które są realizowane w ramach edukacji przyrodniczej, ekologicznej. Grupa dzieci 4-, 5-letnich z Niepublicznego Przedszkola „Bajka” w Krakowie nosi nazwę Jagódki. Stąd nazwa projektu. Przedszkolaki realizowały zadania przez cały rok przedszkolny. Projekt zakończył się quizem, podsumowującym wiedzę oraz rozdaniem dyplomów i upominków za udział w projekcie.

Cel ogólny:

Celem ogólnym jest przybliżenie dziecku świata przyrody poprzez nabywanie opiekuńczego stosunku do świata roślin i zwierząt, rozwijanie poczucia odpowiedzialności za jakość życia na Ziemi, zarówno obecnie, jak i w przyszłości. Edukacja ekologiczna sprzyja też rozwojowi umysłowemu i emocjonalnemu, wpływa na rozwój uczuć estetycznych i osobowości, kształtuje cechy charakteru, takie jak troska oraz opiekuńczy stosunek do zwierząt i przyrody. Edukacja ekologiczna realizuje również potrzeby i zainteresowania młodych ludzi, począwszy właśnie od edukacji przedszkolnej.

Cele szczegółowe:

• rozbudzenie wrażliwości na piękno przyrody;
  • zwrócenie uwagi na przyczyny degradacji środowiska;
  • wskazanie sposobów naprawy zdewastowanego środowiska;
  • poszerzanie świadomości ekologicznej;
  • kształtowanie postaw i nawyków korzystnych dla środowiska naturalnego;
  • nawiązywanie współpracy ze środowiskiem lokalnym.

Pierwszym zadaniem była wycieczka do Muzeum Przyrodniczego na warsztaty „Zwierzęta zimą z nami nie zginą”. Nabyta wiedza była podstawą do zrealizowania kolejnego zadania - Teatrzyk „Jak zwierzęta przygotowują się do zimy”. Dzieci z pomocą nauczyciela przygotowywały dekorację oraz maski, poszukiwały także informacji o zwierzętach w albumach przyrodniczych. Kolejne zadanie dotyczyło sposobów dbania o naszą planetę. Dzieci przyswajały wiedzę grając w Ekologiczne Gry Planszowe (wykonane w przedszkolu z pomocą nauczyciela), dzięki którym dowiedziały się jak segregować śmieci i dlaczego jest to ważne działanie, jak oszczędzać energię, wodę czy papier w przedszkolu. W kolejnym miesiącu dzieci oraz rodzice mieli możliwość wziąć udział w Konkursie fotograficznym „My jesteśmy Eko - Jagódki”, w którym dzieci mogły podzielić się domowymi sposobami, jakie wykorzystują, aby dbać o naszą Ziemię. Jagódki znalazły też sposób na nudę, kiedy za oknem, kiedy pogoda nie pozwalała bawić się w ogrodzie. Każdy przedszkolak wykonał swoją ekozabawkę z dostępnych materiałów recyklingowych. Wykorzystaliśmy zużyte butelki po wodzie. Dzieci wykonały rakiety, które zapoczątkowały świetną zabawę w kosmos. Kolejne zadanie dotyczyło poznania znaczenia pszczół dla naszej planety. Dzieci obejrzały prezentację multimedialną o pszczołach, następnie wykonały pracę plastyczną „W ulu”. Kolejnym etapem tego zadania było spotkanie z przedstawicielami firmy „Pszczoła musi być”, którzy opowiadali o ty, jak ważne są dla Ziemi pszczoły. Nasza grupa obchodziła także Dzień Ziemi i z tej okazji posadziliśmy w naszym ogrodzie drzewko – klon. Ostatnim zadaniem jakie wykonały przedszkolaki było Stworzenie z dostępnych materiałów zielnika „Łąka”. W czasie, gdy łąki zachwycały mnogością roślin, dzieci z pomocą nauczyciela wykonały zielnik, w którym znalazło się kilka przepięknych i kolorowych kwiatów łąkowych. Dzieci chętnie realizowały każde z zadań, które dawało im poczucie odpowiedzialności za ważą sprawę.

Bliżej Pieska

Podczas realizacji projektu dzieci będą mogły nieść pomoc potrzebującym zwierzakom oraz nauczą się właściwego zachowania wobec nich.

od Kamila Uryga

do Kamila Uryga