Jesteśmy Pałuczakami! - edukacja regionalna szubińskich Jeżyków

Wpis dodał(a) Martyna Ucińska
rok temu, wyświetleń 157

Dzieci z grupy „Jeżyki” z Samorządowego Przedszkola nr 2 w Szubinie systematycznie realizują elementy edukacji regionalnej w czasie zajęć dydaktycznych, co sprzyja kształtowaniu tożsamości indywidualnej i społecznej dzieci. Ich wiedza dotycząca rodzinnej miejscowości i pałuckiego regionu jest coraz większa, a ciekawość poznawcza ciągle niezaspokojona.

Dzieci wzięły udział w zajęciach „Moje miasto - Szubin"”, w czasie których mogły utrwalić i usystematyzować posiadane informacje. Zagadka wprowadziła je w temat zajęć i dała możliwość otwartej dyskusji na temat rodzinnego miasta i regionu. Jedna z dziewczynek zamieniła się w modelkę, której dzieci dobierały do ubrania elementy ludowego stroju pałuckiego. Trudność zadania polegała przede wszystkim na tym, że miały one do wyboru wiele najróżniejszych elementów dziecięcej garderoby, doskonale jednak odszukiwały te właściwe. Świadczy to o tym, że strój pałucki jest im dobrze znany. Następnie dzieci wzięły udział w zabawie ruchowej do piosenki ludowej „Posłała mnie matka”, którą samodzielnie odśpiewały. „Jeżyki” opisywały również swoje rodzinne miasto, używając określeń rozpoczynających się głoską, która znajduje się w jego nazwie (np. Sz - szalone, szałowe, U - ukochane, B – bardzo fajne , I - interesujące, N - najpiękniejsze). Wzięły również udział w QUIZIE, polegającym na rozpoznawaniu zdjęć pochodzących z Szubina. Ćwiczenie to pozwoliło na przypomnienie wiadomości o innych poznanych miastach Polski - dzieci rozpoznały m.in. pomnik Syrenki z Warszawy i pomnik Smoka Wawelskiego z Krakowa. Potrafiły również nazwać przedstawione na fotografiach obiekty charakterystyczne w naszym mieście (Urząd Gminy, zabytkowy Kościół, Pomnik Powstańców, ruiny zamku, herb Szubina, parę i chatę pałucką). Na zakończenie w zespołach stworzyły plakaty zawierające wszystkie znane miejsca z Szubina, które wydawały się dzieciom najbardziej interesujące. Każdy zespół miał okazję do zaprezentowania stworzonego dzieła. Na koniec dzieci opowiadały, za co najbardziej lubią swoje miasto.

Przeprowadzone zajęcia miały na celu uporządkowanie posiadanej wiedzy na temat małej ojczyzny dzieci, a także wzmacnianie przynależności i tożsamości społecznej. Pozwoliły wzbudzać w dzieciach poczucie patriotyzmu względem rodzinnego miasta oraz utrwalić i poszerzyć wiedzę na jego temat.

od Martyna Ucińska

do Martyna Ucińska