Scenariusz zajęć - Pierwszy Dzień Jesieni

rok temu, wyświetleń 568

Pierwszy Dzień Jesieni - Scenariusz zajęć - Agnieszka Witkowska

Cele ogólne:

• rozwijanie umiejętności wypowiadania się na określony temat;
  • rozwijanie poczucia rytmu;
  • poznanie cech i zjawisk charakterystycznych dla jesieni.

Cele operacyjne – dziecko:

• dziecko wypowiada się na temat jesieni na podstawie ilustracji, obrazków oraz przyniesionych darów jesieni;
  • śpiewa i naśladuje gestami słowa piosenki: „Pada deszczyk”;
  • wykonuje ćwiczenie oddechowe – dmucha z różnym nasileniem na krople deszczu;
  • porusza się do muzyki;
  • klasyfikuje przedmioty wg podanego kryterium;
  • układa drzewo z gotowych elementów;
  • rozwija poczucie rytmu grając orzechami na liściach;
  • rysuje wiązki pastelami;
  • wykonuje parasol wg podanego wzoru;
  • współpracuje z rówieśnikami podczas zabawy.

Metody pracy:

• słowne – rozmowa kierowana, instrukcja
  • oglądowe - pokaz
  • czynnościowe – zadań stawianych dziecku do wykonania, zabawy wzrokowe i słuchowe,
  • aktywizujące: pedagogika zabawy; elementy metody edukacja przez ruch D. Dziamskiej; dziecięca matematyka E. Gruszczyk-Kolczyńska.

Formy pracy:

• praca z całą grupą
  • praca w grupach
  • praca indywidualna

Pomoce dydaktyczne:

Ilustracje i obrazki charakteryzujące jesień i zjawiska pogodowe; dary jesienne przyniesione przez dzieci; kolorowe listki, pędzelek, pnie drzew z papieru, krople deszczu na sznurkach, orzechy włoskie, pastele, nożyczki, słomki, parasole, nagrania piosenek: „Słoneczko i deszczyk”, „Pani jesień”, Against the wind.

1. Pierwszy dzień jesieni – rozmowa kierowana z dziećmi na podstawie planszy oraz ilustracji zamieszczonych w sali nt. zmian w przyrodzie i pogodzie (ilustracje: jesienią grabimy liści, jesienią lecą liście z drzew, jesienią ubieramy cieplejsze ubranie, jesienią zbieramy grzyby, jesienią często wieje wiatr, jesienią często pada deszcz).
  2. Prezentowanie i nazywanie darów jesieni – przyniesionych przez dzieci.
  3. „Wieje wiatr” – zabawa wg metody pedagogiki zabawy a następnie ćwiczenie oddechowe z kropelkami. (Wieje, wieje, wieje wiatr, pada, pada, pada deszcz /x2 Błyskawica, grzmot, błyskawica, grzmot a na niebie kolorowa tęcza.)
  4. Zabawa muzyczno-ruchowa do piosenki: „Pani Jesień” Dołasińskiego – Nauczyciel przebrany za Panią jesień chodzi po Sali z koszykiem - maluje pędzelkiem dłonie dzieci, dzieci wstają zamienią się w listki i wirują w rytm muzyki.
  5. „Dary jesieni” – zabawa dydaktyczna – klasyfikowanie, segregowanie liści i grzybów.
  6. „Jesienne drzewo” – układanie drzewa z gotowych elementów: z kolorowych liści i pnia a następnie granie na liściach orzechami do muzyki jesiennej.
  7. „Parasol” – praca plastyczna z koła i słomek – rysowanie na kartce kresek pastelami, wg metody edukacja przez ruch D. Dziamskiej. Następnie dzieci starsze wycinają koło, a młodszym wycina nauczyciel. Składanie koła i odcięcie łuku tak by z koła powstał kształt parasola. Mocowanie za pomocą plasteliny – słomki.
  8. Zabawa muzyczno-ruchowa do piosenki: „Słoneczko i deszczyk” – dzieci poruszają się w rytm muzyki, kiedy usłyszą dźwięki padającego deszczy, wybrane dzieci otwierają parasol a pozostałe się pod nim chowają.

od Agnieszka Witkowska

do Agnieszka Witkowska