Przedszkole Nr 55 w Katowicach - podróż z książką do świata wartości

Wpis dodał(a) Mariola Chrapek
rok temu, wyświetleń 245

Obecna sytuacja społeczna związana z tocząca się wojną na Ukrainie wymaga od nauczycieli podjęcia szeregu działań zmierzających do zapewnienia dzieciom poczucia bezpieczeństwa.

W Zespole Szkół i Placówek Nr 1 w Katowicach podejmowane są różne działania w tym zakresie. Jednym z nich jest realizacja innowacji pedagogicznej „W świecie wartości. Polsko – ukraińska przygoda z bajką”, która została opracowana w celu integracji dzieci przedszkolnych Polski i Ukrainy uczęszczających do naszej placówki.

Jesteśmy przekonani, że literatura dziecięca będzie stymulowała ich rozwój moralny i przyczyni się do podejmowania pożądanych społecznie wzorów zachowania. Poprzez przykłady z literatury dziecięcej będziemy się starały nauczyć dziecko określonych postaw, uwrażliwić na sprawy drugiego człowieka, nauczyć podziwu i szacunku dla postaw i czynów, dla odwagi, nieugiętości, wierności i bohaterstwa. Umożliwimy dzieciom poznawanie utworów literatury dziecięcej i rozwiniemy ich zainteresowania czytelnicze poprzez jak najczęstszy kontakt z książką oraz dobrowolny i spontaniczny udział w zabawach z tekstem. Dzieci cyklicznie biorą udział w warsztatach bibliotecznych pod hasłem „W bajce prawda jest ukryta”.

Bajki, baśnie i ich bohaterowie odgrywają ważną rolę w życiu każdego dziecka. Postacie z bajek są motywacją, wsparciem, często przyjacielem. W trakcie realizacji innowacji dzieci podróżują do krainy szacunku, tolerancji, przyjaźni, miłości, mądrości, uczciwości, odwagi – a we wszystkim oczywiście pomaga spotkanie z bajką. Od października uruchomiono w przedszkolu punkt wypożyczalni bajek. Wybraną książkę można będzie zabrać do domu, przeczytać z rodzicami, a następnie zwrócić. Dokładnie tak jak w prawdziwej bibliotece, co niewątpliwie pozwala na obcowanie z literaturą i jest doskonałą formą kontaktu dziecka z rodzicami.

Książka dla przedszkolaka

Projekt zachęcający do promowania czytelnictwa oraz rozbudzania miłości do literatury wśród dzieci od najmłodszych lat.

od Mariola Chrapek

do Mariola Chrapek