Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Zobacz nas


  • Strony www dla przedszkoli Nasze strony to gotowe rozwiązanie. Dostajesz od nas wszystko co potrzebujesz do prowadzenia strony www przedszkola.

Społeczność

Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.

WSPIERAJMY - CZYTAJMY


Wpis dodał(a) Maria Klimczak
rok temu, wyświetleń 422


Wpis został sprawdzony przez moderatora


 

 

Strona domowaNaukowo potwierdzono, że czytanie jest niezbędne dla rozwoju naszych dzieci. Sprzyja harmonijnemu rozwojowi intelektualnemu i emocjonalnemu oraz przynosi mnóstwo radości i zadowolenia. Traktujmy czytanie jako wartościową zabawę lub rozrywkę, którą przecież w gruncie rzeczy jest. Sukcesem dla nas dorosłych jest sytuacja, w której dziecko samo sięga po książkę: ogląda okładkę, ilustracje, czyta pierwsze wyrazy, a potem zdania. Gdzie, jak nie w przedszkolu można rozwijać zainteresowania czytelnicze dzieci? W tym roku szkolnym nasza uwaga skupi się właśnie na tym zagadnieniu, ponieważ Przedszkole realizuje "Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025"- Priorytet 3.

We wrześniu uroczyście obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Nawiązaliśmy współpracę z Miejską Biblioteką Publiczną – Filia nr 17 oraz Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką im. J.Lompy. Nasze przedszkolaki wzięły już udział w pierwszych spotkaniach czytelniczych oraz warsztatach, które będą kontynuowane do końca roku szkolnego, zgodnie z ustalonym harmonogramem. Spotkania dla dzieci starszych odbywają się w tych instytucjach, zaś dzieci młodsze goszczą Panie bibliotekarki u siebie w przedszkolu. W każdej sali grupowej urządzony jest bogato wyposażony kącik książki, dostosowany do określonego wieku dzieci. Organizujemy również okazjonalne wystawy pozycji przyniesionych z domowych biblioteczek, które funkcjonują w grupach w czasie realizacji określonej tematyki. Codziennie w każdej grupie wiekowej nauczyciele stosują „głośne czytanie”, które jest świetnym relaksem dla naszych milusińskich. Podróż w świat wyobraźni daje wytchnienie i tak potrzebną współczesnym dzieciom ciszę. Tradycyjnie do „głośnego czytania” w przedszkolu będziemy zapraszać również rodziców dzieci oraz okazjonalnych gości. Cieszymy się, że nasi podopieczni sami sięgają po książeczki, są nimi zainteresowani, proszą o czytanie konkretnych pozycji, często wykonują do nich ilustracje, z których powstają kolorowe albumy. Chętni, tworzą pamiętniki z wysłuchanych lektur w ramach „Rodzinnego czytania” zgodnie z projektem „Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury” nowej edycji 2022/2023. Wspólnie z dziećmi „naprawiamy” uszkodzone pozycje, aby jeszcze można było z nich korzystać – uczymy właściwego obchodzenia się z książkami, szanowania ich. Przedszkolaki świetnie znają bohaterów tradycyjnych bajek i baśni, chętnie biorą udział w konkursach recytatorskich czy plastycznych. W listopadzie organizujemy dla wszystkich zainteresowanych konkurs pt. „Moja ulubiona postać z bajki”, w którym nagrodami są oczywiście książki.

Pamiętajmy, że czytanie poszerza doświadczenia językowe dziecka, rozwija słownictwo, uczy wyrażać myśli i rozumieć sposoby mówienia innych ludzi. Im bogatszy język, tym sprawniejsze wyrażanie własnego zdania, lepsza umiejętność werbalizowania uczuć i potrzeb. Ta cecha sprzyja lepszemu przygotowaniu dziecka do funkcjonowania społecznego. Zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w kampanii samorządowców na rzecz czytelnictwa pn. CZYTANIE RZĄDZI, w której bierze udział 12 największych miast w Polsce, w tym również Katowice.

Wspierajmy rozwój naszych dzieci – czytajmy im codziennie!


 


 

Książka dla przedszkolaka

Projekt zachęcający do promowania czytelnictwa oraz rozbudzania miłości do literatury wśród dzieci od najmłodszych lat.


Strona projektu


Zobacz wszystkie wpisy
od Maria KlimczakWyślij wiadomość
do Maria Klimczak

Scenariusze zajęć


Szukasz scenariuszy zajęć na różne okazje? Sprawdź naszą bazę gotowych scenariuszy.

bliżej MAX nowość

Nieograniczony dostęp do scenariuszy, filmów oraz piosenek. Bliżej MAX łączy wszystkie nasze usługi w jeden wygodny i tani abonament! Subskrybując bliżej MAX, otrzymujesz także 10 pobrań, które możesz użyć do dowolnych pomocy dydaktycznych ze strony www.blizejprzedszkola.pl 


Komentarze

Wyślij wiadomość do Maria Klimczak

Bądź jeszcze BLIŻEJ

Zapisując się na nasz newsletter otrzymasz na swoją skrzynkę mailową pomysły i inspiracje na zajęcia z przedszkolakami oraz informacje o nowych publikacjach, szkoleniach, a także… wyjątkowych promocjach!
Zapisz się!
16. edycja FORUM | Kraków | 25-26 kwietnia 2024 zapisz się