Działania w ramach projektu "Bliżej Pieska"

Wpis dodał(a) ilona Mędrala
rok temu, wyświetleń 347

W roku szkolnym 2021/2022 Przedszkole nr 25 im. Króla Maciusia I w Katowicach po raz kolejny przystąpiło do projektu „Bliżej pieska”, chociaż jego założenia realizowane są w naszej placówce już od dawna.

Tematyka opieki nad zwierzętami nie jest nam obca, bowiem przedszkole posiada swojego pupila – żółwia Oskara, którym sumiennie się zajmujemy.

Realizację zagadnień projektu rozpoczęliśmy od akcji „Sprzątanie świata” (16.09.2021 r.), podczas której uporządkowaliśmy teren wokół przedszkola.

Podczas częstych spacerów do lasu i nad staw obserwowaliśmy zwierzęta i ptaki w ich naturalnym środowisku, a z zebranych darów przyrody stworzyliśmy kącik tematyczny. Materiał przyrodniczy zainspirował nas również do wielu ciekawych zabaw.

W październiku przeprowadziliśmy zbiórkę darów dla podopiecznych schroniska „Psitul mnie” w Zabrzu. Nie była to jednorazowa akcja, raczej kontynuacja wieloletniej tradycji, bowiem z tym schroniskiem współpracujemy od wielu lat.

25.10.2021 r. obchodziliśmy „Dzień Kundelka”. Podczas szeregu zajęć dydaktycznych szukaliśmy odpowiedzi na pytania, m.in.: „Jak prawidłowo opiekować się psem?”; „Czy pies może być przyjacielem człowieka?”; „Co czują psy?”; „Czy psy są groźne?’; „Czy psy odróżniają ludzi dobrych od złych?”. Dzieci poznały różne rasy psów, omówiły akcesoria niezbędne każdemu pieskowi, dowiedziały się jak przyjmować pozycję „żółwia” w sytuacji, gdy zaatakuje nas pies. Ponadto poznały zasady obowiązujące podczas kontaktu z czworonożnymi pupilami. Dodatkowo omówione zostały zagadnienia związane z psią służbą człowiekowi. Dowiedzieliśmy się, iż pieski mogą pełnić funkcje przewodnika, tropiciela, psa pasterskiego, ratownika itp.. Wspólnie opracowaliśmy kodeks zachowań względem czworonożnych przyjaciół. Nie zabrakło również zajęć plastycznych i literatury tematycznie związanej ze zwierzętami.

26.10.2021 r. zawitał do naszego przedszkola pies Lego wraz z panią z wolontariatu. Ideą spotkania było przekazanie dzieciom wiedzy na temat właściwej opieki nad zwierzętami, bezpiecznego kontaktu z psem. Przekazane zostały również dary ze zbiórki charytatywnej, bowiem rozwijanie empatii u wychowanków jest dla nas bardzo ważne.

29.10.2021 r. pojawiło się kino sferyczne. Obejrzeliśmy seans o rafie koralowej. Niepowtarzalne widoki głębi oceanu wzbudziły wiele emocji, ale też nasunęły refleksję, jak niszczycielska może być działalność człowieka.

Zimą również pamiętaliśmy o potrzebach zwierząt, (szczególnie ptaków), systematycznie je dokarmiając.

Wiosną natomiast wybraliśmy się na pobliską łąkę, gdzie mieliśmy możliwość podglądania żyjących tam owadów za pomocą lupy. Doznania wizualne znalazły odzwierciedlenie w wielu ciekawych pracach plastycznych i konstrukcyjnych.

W kwietniu i maju nasze przedszkole było organizatorem konkursu literacko-plastycznego (rodzinnego i ogólnopolskiego) o tematyce ekologicznej pt. „Król Maciuś ratuje świat”, którego celem było promowanie zachowań mających na celu ochronę przyrody, a z okazji obchodów Dnia Ziemi (22.04.2022 r.), uczyliśmy się, jak dbać o najbliższe środowisko.

1.06.2022 r. z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Dziecka pojawiły się panie z dwoma pieskami. Uczestniczyliśmy w tym dniu w warsztatach „Mój przyjaciel pies”, których celem było usystematyzowanie zdobytej dotychczas wiedzy dotyczącej opieki nad zwierzętami.

Pod koniec roku szkolnego -  22.06.2022 r. dwie grupy przedszkolne – „Pytalscy” i „Ciekawscy” uczestniczyli w wycieczce do gospodarstwa agroturystycznego „Pod Skałką” w Przybynowie. Mini ZOO, które tam się znajduje, pozwoliło dzieciom na bliski kontakt z jego mieszkańcami: lamami, kozami, owcami, osiołkami, wielbłądami, kangurkiem o wdzięcznym imieniu „Paluszek” i innymi zwierzętami. Natomiast udział w warsztatach „O tym jak pszczoły uratowały planetę Ziemię” – wzbogacił wiedzę dzieci na temat roli pszczół w życiu człowieka.

Jesteśmy przekonani, że dzięki działaniom podejmowanym w projekcie, nasze przedszkolaki nauczą się być odpowiedzialnymi opiekunami zwierząt.

Bliżej Pieska

Podczas realizacji projektu dzieci będą mogły nieść pomoc potrzebującym zwierzakom oraz nauczą się właściwego zachowania wobec nich.

od ilona Mędrala

do ilona Mędrala