Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Zobacz nas


  • Strony www dla przedszkoli Nasze strony to gotowe rozwiązanie. Dostajesz od nas wszystko co potrzebujesz do prowadzenia strony www przedszkola.

Społeczność

Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.

Projekt ,,Książka dla Przedszkolaka" w grupie dzieci 3-letnich


Wpis dodał(a) Renata Kulawiak
miesiąc temu, wyświetleń 103


Wpis został sprawdzony przez moderatora

Grupa dzieci 3-letnich z Przedszkola nr 5 im. Misia Uszatka w Sieradzu realizowała projekt,, Książka (dla) Przedszkolaka”. Punktem wyjścia realizacji projektu była organizacja kącika książki w sali przedszkolaków oraz wizyta w bibliotece przedszkolnej. Dzieci poznając zasady korzystania z książek mogły samodzielnie z nich korzystać oraz wypożyczać książki do domu. Każdego dnia w przedszkolu, miały czytane książeczki lub ich fragmenty. Przynosiły też ulubione książeczki z domu, które cztane były ponownie wszystkim dzieciom np. w czasie relaksacji poobiedniej.
Rodzice wychowanków wspierali realizacje projektu obdarowując grupę rożnymi książeczkami. W toku realizacji tematyki kompleksowej „Tajemnice książek ”, dzieci poznały cykl powstania książki - od autora do czytelnika. Poprzez wycieczki do bibliotek i księgarni, poznały miejsca w których można książki wypożyczyć lub zakupić.
Rozbudzaniu zainteresowania literaturą dziecięcą sprzyjało oglądanie teatrzyków. Dla maluszków wystąpili uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Sieradzu oraz seniorzy Sekcji Teatralnej Uniwersytetu Trzeciego Wieku ze Zduńskiej Woli. Aktorzy wcielili się w postacie z wierszy Jana Brzechwy ,,Żaba”, ,,Do biedronki przyszedł żuk”. Wspólnie bawiliśmy się przy wierszu ,,Na wyspach Bermagutach”.
Dzieci często zapraszane były do bibliotek. W Miejskiej Bibliotece Publicznej były stałymi gośćmi. Miały okazje poznać zasoby biblioteki a także uczestniczyć w warsztatach plastycznych. Oglądały teatrzyki, inscenizacje, słuchały utworów czytanych przez panie bibliotekarki.
Gościły w Bibliotece Pedagogicznej gdzie oglądały teatrzyk obrazkowy kamishibai ,, Legenda o Białej Damie z zamku w Kórniku”.
Rozwijaniu zainteresowania książkami sprzyjały sesje literackie z programu ,, Klucz do uczenia się” autorstwa G. Doyla, N. Veraksa. Przedszkolaki z uwagą słuchały czytane im bajki, następnie kolorowały ilustracje do bajki, tworząc własne książeczki. Z ogromnym zaangażowaniem omawiały i porządkowały ilustracje bajki zachowując chronologię wydarzeń, by później zastąpić ilustracje symbolami zastępczymi. Na koniec bawiły się w teatr przedstawiając bajkę. Tak poznały bajki ,,Trzy małe Prosiaczki, "Trzy Koziołki Spryciołki”. Rodzice wychowanków wraz z dziećmi wykonali kukiełki i wystawili bajkę opartą na treści baśni Braci Grimm "Trzy małe świnki”.
Dzięki podjętym działaniom dzieci chętnie sięgają po książki. Projekt ,,Książka (dla) Przedszkolaka” będzie nam towarzyszył w następnym roku szkolnym.

 

 

Książka dla przedszkolaka

Projekt zachęcający do promowania czytelnictwa oraz rozbudzania miłości do literatury wśród dzieci od najmłodszych lat.


Strona projektu


Zobacz wszystkie wpisy
od Renata KulawiakWyślij wiadomość
do Renata Kulawiak

Komentarze

Wyślij wiadomość do Renata Kulawiak
Jeśli jesteśmy bliscy Twojemu sercu, sprawdź, jak możesz nam pomóc zobacz