Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Zobacz nas


 • Strony www dla przedszkoli Nasze strony to gotowe rozwiązanie. Dostajesz od nas wszystko co potrzebujesz do prowadzenia strony www przedszkola.

Społeczność

Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.

Scenariusz zajęć "Dlaczego woda jest tak bardzo ważna?"


Wpis dodał(a) Małgorzata Torebko
7 dni temu, wyświetleń 26


Wpis został sprawdzony przez moderatora

SCENARIUSZ ZAJĘĆ WYCHOWAWCZO DYDAKTYCZNYCH

W GRUPIE 4-5-LATKÓW 

Temat: „DLACZEGO WODA JEST TAK BARDZO WAŻNA?”

Data: 25.04.2022r.

Grupa wiekowa: 4-5 latki.

Prowadząca:

Cel ogólny: IV, 18 - posługuje się pojęciami dotyczącymi zjawisk przyrodniczych, np. tęcza, deszcz, burza, opadanie liści z drzew, sezonowa wędrówka ptaków, kwitnienie drzew, zamarzanie wody, dotyczącymi życia zwierząt, roślin, ludzi w środowisku przyrodniczym, korzystania z dóbr przyrody, np. grzybów, owoców, ziół;

Cele szczegółowe:

Dzieci: 

 • potrafią wyjaśnić znaczenie wody w przyrodzie oraz w życiu człowieka
 • wiedzą, do czego zużywamy wodę w codziennym życiu
 • potrafią wymienić kilka sposobów oszczędzania wody w codziennym życiu

Pomoce dydaktyczne:

Obrazki oraz ilustracje przedstawia niezbędne na zajęciach, skakanki w kolorze niebieskim, niebieskie chustki/woreczki, muzyka do zabawy ruchowej oraz podkład – Walc Meksykański.

 

 1. Przywitanie – Zabawa na powitanie. „Dzień dobry”
 2. Zagadka o wodzie:

Służy do picia, służy do mycia, bez niej na Ziemi nie byłoby życia?

Opowieść kaczki Mileny - Pokazanie ilustracji przedstawiającej zanieczyszczoną rzekę. Prosi dzieci o wypowiedź na temat ilustracji. Do rozmowy przyłącza się kaczka Milena (należy użyć sylwety) – wita się z każdym dzieckiem, które przedstawia się imieniem i nazwiskiem. Kaczka opowiada o tym, jak urodziła się nad rzeką, która kiedyś była piękna i czysta (pokazuje fotografię). Mówi, że niestety ludzie zanieczyścili rzekę, która stała się dla niej groźna. Wspomina, że słyszała o kolorowych pożeraczach śmieci (dzieci próbują odgadnąć, co kaczka ma na myśli). Prosi dzieci o pomoc. Dzieci wspólnie podejmują decyzję o podjęciu troski o czystość wód.

 1. Zabawa słuchowa „Odgłosy wody” Rozpoznawanie odgłosów z nagrań na płycie CD (potok, burza, ulewa, deszcz, prysznic, woda z kranu).
 2. Zabawa ruchowa „Strumień wody” - Nauczyciel podaje dzieciom długą niebieską linę, dzieci trzymają ją w ręce jak wąż z wodą i biegają w rytm muzyki. Na przerwę w muzyce i hasło „oszczędzamy wodę” dzieci naśladują zakręcanie kranu i stoją w bezruchu
 3. Woda – dzieci starają się odpowiedzieć na pytania: Do czego ludziom służy woda? Jak zwierzęta wykorzystują wodę? Do czego służy woda roślinom? Nauczyciel podkreśla znaczenie wody dla życia i pyta dzieci, gdzie w przedszkolu znajduje się woda.
 4. „Wiosenny deszczyk” – zabawa rytmiczna z wykorzystaniem chustek/woreczków.
 5. Do czego służy woda? – zabawa dydaktyczna. Nauczyciel dzieli dzieci na cztery grupy, każdej z nich rozdaje rozsypankę obrazkową zapakowaną w kopertę. Dzieci układają puzzle, dzielą się swoimi spostrzeżeniami z resztą grupy. Przedszkolaki kolejno wypowiadają się na temat swoich doświadczeń:

-  ludziom do picia, gotowania, prania, sprzątania, mycia zębów, do spłukiwania toalety, gaszenia pożaru,

- zwierzętom do picia, kompania, pływania,

- roślinom do podlewania, do wzrostu kwiatów, drzew,

 1. „Woda źródłem życia” – malowanie kropli wody farbą.

Komentarze

Wyślij wiadomość do Małgorzata Torebko
Jeśli jesteśmy bliscy Twojemu sercu, sprawdź, jak możesz nam pomóc zobacz