Dzień Kolorów Daltońskich w Samorządowym Przedszkolu nr 2 w Szubinie

Wpis dodał(a) Martyna Ucińska
rok temu, wyświetleń 165

Samorządowe Przedszkole nr 2 w Szubinie to placówka, która od kilku lat pracuje zgodnie z założeniami pedagogiki planu daltońskiego i jest certyfikowanym Przedszkolem Daltońskim. Cała przedszkolna społeczność swą pracę i codzienne funkcjonowanie opiera na filarach takich, jak odpowiedzialność, samodzielność, współpraca i refleksja. Wszystkie prowadzone działania dążą do tego, by rozwijać w dzieciach te umiejętności oraz  takie formy zachowań, które ułatwią im funkcjonowanie w dzisiejszym świecie.

Jako placówka Daltońska, postanowiliśmy zorganizować Dzień Kolorów Daltońskich – jako dzień pełen wrażeń dla dzieci, ale również dzień przypominający o najważniejszych daltońskich ideach. Impreza odbyła się 23.05.2022 r. – tego dnia wszystkie dzieci przyszły ubrane w daltońskich kolorach: czerwonym, niebieskim, pomarańczowym, zielonym, żółtym, różowym i fioletowym. Na początku, każda grupa została zaproszona na hol przedszkola, na którym Ciocia Olga omówiła wszystkie daltońskie barwy oraz ich znaczenie. Następnie w rytmie piosenki „Daltonka” dzieci wykonywały zadanie grupowe – malowanie kwiatka przypisanego do określonego dnia tygodnia. Od początku przedszkolaki mogły wzmocnić poczucie współpracy i odpowiedzialności za powierzone im zadanie. Po jego wykonaniu dzieci udawały się do ogrodu przedszkolnego, w którym ukryte zostały zadania. Po znalezieniu koperty z zadaniem dzieci wraz z ciociami odczytywały zawartą tam instrukcję i działając zgodnie z nią wykonywały kolejne zadania. A zadań było wiele! Przelewanie kolorowej wody z wiaderka do butelki, skoki przez szarfy, malowanie kredą daltońskiego tygodnia, rzucanie woreczkami do celu, kodowanie na macie z kolorowymi kubeczkami, układanie patyczków wg podanych wzorów, wieszanie kartek na sznurku zgodnie z podanym rytmem, układanie domina i wiele, wiele więcej. Realizowanie wszystkich zadań wzmacniało w dzieciach poczucie bycia jedną drużyną, na której sukces pracowało każde z nich. Potrafiły rozdzielać pomiędzy siebie obowiązki i dążyć do realizacji celu. Na zakończenie dzieci z wszystkich grup stanęły do wspólnej, pamiątkowej fotografii – co ukazało nie tylko jedność i współpracę grupową, ale również przedszkolną. Otrzymały także instrukcje wykonania kwiatów w sali przedszkolnej, które staną się dekoracją na zbliżające się Święto Rodziny.

Organizacja takiego święta dała nam możliwość rozwijania nie tylko współpracy, odpowiedzialności dzieci, ale również współpracy pomiędzy pracownikami przedszkola. Ukazała po raz kolejny, że pedagogika planu daltońskiego sprawia, że atmosfera panująca w placówce oraz współpraca wszystkich jej podmiotów, powodują, że jest miejscem wyjątkowym… i kolorowym! :)

od Martyna Ucińska

do Martyna Ucińska