Projekt BLIŻEJ PIESKA w Przedszkolu Nr 45 "Zielony Zakątek" w Poznaniu

Wpis dodał(a) Beata Nowak

Grupa „Sowy” z Przedszkola Nr 45 „Zielony Zakątek” w Poznaniu w roku szkolnym 2020/2021 wzięła udział w projekcie „Bliżej Pieska”. Jesienią, wraz z innymi poznańskimi przedszkolami wzięliśmy udział w akcji „POZNAŃSKIE PRZEDSZKOLAKI WSPIERAJĄ GŁODNE ZWIERZAKI” i zbieraliśmy karmy dla zwierzaczków ze schroniska „Gaja”.

Hucznie obchodziliśmy też Światowy Dzień Zwierząt. Wykonaliśmy samodzielnie maski zwierząt oraz wspólnie szukaliśmy odpowiedzi na pytanie: czym zwierzęta różnią się od ludzi? Po burzy mózgów okazało się, że jesteśmy istotami bardzo do siebie podobnymi: rodzimy się, rośniemy, opiekujemy się dziećmi i umieramy, uczymy się, bawimy, rozmawiamy, jemy i śpimy, bywamy smutni, zdenerwowani, radośni, tęsknimy. Skoro więc życie ludzi i zwierząt jest tak do siebie podobne to jak ludzie powinni traktować zwierzęta? My już wiemy…

Jesienią „Sowy” uczestniczyły w zajęciu „Opiekujmy się owadami”. Z materiałów wtórnych oraz przyrodniczych przygotowaliśmy domki dla owadów. Wykonane domki zostały zawieszone w naszym przedszkolnym ogrodzie jeszcze jesienią, a wiosną wsadziliśmy pod nimi rozsady bylin miododajnych.

W ramach „Popołudniowych czytanek” zapoznaliśmy się z historią psiaka znanego swego czasu nawet z telewizji: „Baltic – pies, który płynął na krze” autorstwa Barbary Gawryluk. Jest to opowieść oparta na prawdziwych zdarzeniach. Psa, który płynął Wisłą uwięziony na kawałku kry, obserwował cały świat. Kiedy wypłynął na wody Bałtyku – od śmierci uratował go Adam Buczyński – oficer mechanik statku badawczego R/V Baltica. Dzieci bardzo wzruszyła ta historia.

Natomiast w maju realizowaliśmy w naszej grupie projekt edukacyjny  RODZINA. W związku z tym podczas zajęcia o temacie: „Zwierzę to też członek rodziny” – odwiedził nas pies. „Sowy” bardzo przeżywały historię jego wczesnego szczenięctwa. Frodo to adoptowany sympatyczny kundelek z trudną przeszłością uwielbiający dzieci. Dzięki niemu dowiedzieliśmy się jak zachowywać się w towarzystwie psa oraz jak rozpoznać psie nastroje. Po zajęciu potrafimy zadbać już o swoje zwierzaki, wiemy co zrobić gdy zwierzaki źle się czują, potrafimy po nich posprzątać, znamy ich zachowania, nauczyliśmy się również rozpoznać tropy zwierząt m.in. odróżnić trop psa od wilka. Wiemy też, co robić w sytuacji zagrożenia, gdy na drodze stanie nam nieprzyjazny pies.

Bliżej Pieska

Podczas realizacji projektu dzieci będą mogły nieść pomoc potrzebującym zwierzakom oraz nauczą się właściwego zachowania wobec nich.

od Beata Nowak

do Beata Nowak