Przedszkole Miejskie Nr 123 w Łodzi

Wpis dodał(a) Katarzyna Kuźmin

W ramach realizacji ogólnopolskiego projektu edukacyjnego pod tytułem „Bliżej pieska” Przedszkole Miejskie Nr 123 w Łodzi w grupie IV o nazwie Daltonki.

W miesiącu październiku dzieci prezentowały na forum grupy swoje zwierzę domowe lub zwierzę babci, dziadka, jeśli nie posiadały własnego. Prezentacje robiły na podstawie zdjęć wydrukowanych lub w formie elektronicznej. Poznawaliśmy historię zwierzęcia oraz jego imię, ulubione zabawy, pielęgnacja zwierzęcia oraz odżywianie. Uświadamianie, ze zwierzę nie jest rzeczą. Dzieci zadawały pytania, odwoływały się do własnych doświadczeń.

Dzieci przez cały tydzień rozmawiały o zwierzętach lasu oraz ich przygotowaniach do zimy. Dowiedziały się jak zachowywać się w lesie, jak dbać o środowisko naturalne, nie zakłócać spokoju zwierząt.

Nauczyciele prowadzili zajęcia na temat schroniska dla zwierząt. Dzieci wypowiadały się na temat tego miejsca oraz dlaczego warto brać psa lub kota ze schroniska.

W styczniu na terenie przedszkola nauczyciele zorganizowali akcję: „Ptaki kochamy, więc je dokarmiamy” mającą na celu zbiórkę ziarna i nasion różnego rodzaju dla ptaków. Dzieci z nauczycielami dokarmiały i dopajały ptaki zimową porą w sposób systematyczny.

W marcu na terenie przedszkola grupa zorganizowała zbiórkę dla wszystkich przedszkolaków i ich rodziców dla Stowarzyszenia na Rzecz Bezdomnych Zwierząt „Schronisko” w Łodzi. Zebrano nieduże koce i ręczniki, suchą i mokrą karmę dobrej jakości i weterynaryjną, obroże, smyczy, szampony, miski dla psów i kotów. Zachęcano dzieci i rodziców do adoptowania zwierząt ze schroniska, a nie kupowania z hodowli.

W przedszkolu mieliśmy spotkanie ze Strażą Miejską, która pokazała dzieciom w jaki sposób zachowywać się wobec agresywnych zwierząt, jaką przyjąć pozycję, uświadamiała dzieci, że  koniecznie należy szczepić psy i koty przeciwko wściekliźnie i innym chorobom. Również obchodziliśmy Dzień Kota, dzięki temu dniu dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek na temat sposobu życia kotów.

Na zajęciach podjęto temat zabierania zwierząt domowych na wakacje, wybieranie domów wczasowych i ośrodków, gdzie zwierzęta są mile widziane. Uwrażliwianie ludzi na niepozostawianie zwierząt w schroniskach lub porzucanie tylko z uwagi na urlop, wakacje.

Dzieci bardzo mile wspominają realizację projektu, w grupie jest podejmowana bardzo często tematyka związana z przyrodą i ekologią. Dzieci kochają zwierzęta, wiedzą, że zwierzęta też mają uczucia, przywiązują się do siebie i ludzi.

Bliżej Pieska

Podczas realizacji projektu dzieci będą mogły nieść pomoc potrzebującym zwierzakom oraz nauczą się właściwego zachowania wobec nich.

od Katarzyna Kuźmin

do Katarzyna Kuźmin