Bajeczna Księga "Jeżyków"

Wpis dodał(a) Bernadeta Krystek-Cygan

Udział w II edycji ogólnopolskiego projektu czytelniczego "Bajeczna Księga" był dla starszaków z Przedszkola Miejskiego nr 9 w Dębicy niezwykłą przygodą. Przez kilka ostatnich miesięcy dzieci przy pomocy rodziców wymyślały bajkę, której początek napisąła Pani Ewa Stadtmuller - autorka wielu znanych nam wierszy, ambasadorka projektu. Gdy już wszystkie "Jeżyki" stworzyły swój fragment utworu, przeczytaliśmy go w  Sali i wspólnie wymyśliliśmy zakończenie. O czym on jest? Otóż pewnego dnia mieszkańcy pieknego dębu: drozdy, sowy, dzięcioły, wiewiórki i borsuk dowiadują się, że ich dom przeznaczony jest do wyrębu, gdyż leży na trasie nowo budowanej drogi. Zwierzątka postanawiają go ratować. Robią wszystko, co w ich mocy, aby zapobiec nieszczęściu, przeżywają wiele przygód, pokonują szereg trudności. Efekt ich działań i starań jest zaskakujący - nie tylko udaje się im ocalić dąb, ale wokół niego powstaje piękny park, który będzie domem wielu zwierzątek. Walka o zieleń, drzewa i przyrodę niewątpliwie jest słuszna, należy robić wszystko, by ją chronić. Przyroda to nasz dom, dom ludzi i zwierząt - taki morał można wysnuć ze stworzonej przez nas bajki. Z pewnością przeczytamy ją jeszcze nie raz z okazji świąt ekologicznych (np. Dnia Ziemi, Dnia Lasu) i nie tylko. Udostępnimy ją również do przeczytania kolegom i koleżankom z innych grup. Patrząc na ogromną satysfakcję dzieci, kiedy prezentowalismy i odczytywaliśmy "Ich" fragment, można stwierdzić, że udział w projekcie nie był czasem straconym. Rozbudził w autorach księgi kreatywność, fantazję, współodpowiedzialność za osiągnięcie  celu.

Bajeczna księga

Zapraszamy nauczycieli, dzieci i rodziców z całej Polski, aby przyłączyli się do projektu czytelniczego BAJECZNA KSIĘGA, którego ambasadorką jest Ewa Stadtmüller. Wystarczy zeszyt bez liniatury, kredki, długopis, twórcze przedszkolaki i chętni do współpracy rodzice.

od Bernadeta Krystek-Cygan

do Bernadeta Krystek-Cygan