Choroba Ani - ubieramy się ciepło

SCENARIUSZ SYTUACJI EDUKACYJNEJ
-
Grupa przedszkolna 5-6 latki
-
Cele operacyjne/ planowane osiągnięcia dzieci:
- w miarę możliwości dzieci mówią rymowankę na powitanie w języku angielskim,
- określi charakterystyczne dla jesieni zjawiska atmosferyczne,
- uważnie słucha opowiadania i rozumie jego treść; odpowiada na pytania dotyczące treści opowiadania,
- zna skutki niedostosowania odzieży do pory roku – przeziębienie,
- wymienia sytuacje w których należy pójść do lekarza,
- utrwala sposoby „bezpiecznego” kichania i kaszlenia
- przetwarza wiedzę z wykorzystaniem technologii multimedialnej (kompetencje cyfrowe)
- wybierze odpowiedni piktogram z ubiorem pasujący do jesieni,
- zaznaczy odpowiedni obrazek będący rozwiązaniem zagadki,
- nabywa umiejętność samodzielnego ubierania się- zna kolejność zakładania ubrań
- potrafi wybrać właściwe części garderoby w zależności od temperatury i pory roku
- posługuje się liczebnikami głównymi
-
Forma pracy:
- indywidualna
- grupowa
-
Metoda pracy:
- Czynne ( metoda zadań stawianych dziecku)
- Słowna(objaśnienia i instrukcje, metoda żywego słowa)
-
Organizacja pracy:
- 20-30 minut
-
Środki dydaktyczne:
- płyta CD z piosenkami w języku angielskim
- opowiadanie
- nagranie mp 3
- tablet/komputer
-
Przebieg zajęcia: Powitanie
„ High 5” Dzieci witają się ze sobą w języku angielskim:
High five
On the side,
Cut the pickle
Get a tickle.
2. Praca z kalendarzem. Przypomnienie pór roku, miesięcy i dni tygodnia, sprawdzenie aktualnej pogody.
Dzieci gromadzą się przed nauczycielem.
Nauczyciel zadaje pytania
- Jaki dzisiaj jest dzień tygodnia?
- Jaki mamy teraz miesiąc
- Jaka jest dzisiaj pogoda?
- Jaka jest pora roku?
Starają się odpowiedzieć na pytania nauczyciela. Określają charakterystyczne dla jesieni zjawiska atmosferyczne.
3.„ Zimno – ciepło”- zabawa wprowadzająca. Zabawa dotykowa.
Dzieci szukają po sali różnych części garderoby. Wspólne oglądanie części garderoby zgromadzonych na dywanie. Dzieci nazywają je, następnie opisują ich wygląd oraz ustalają ich przydatność w zależności od warunków pogodowych. W miarę możliwości ustalają ich przydatność w zależności od warunków pogodowych.
4. Opowiadanie „ Choroba Ani”
Dzieci siadają przed nauczycielem i słuchają opowiadania. Nauczyciel czyta opowiadanie dzieciom.
Uważnie słuchają i rozumieją treść opowiadania przekazywanego przez nauczyciela. Dzieci odpowiadają na pytania
- Jaka pora roku była w opowiadaniu?
- Jak miała na imię dziewczynka?
- Dlaczego Ania się rozchorowała?
- Dlaczego mama się rozchorowała?
- Do kogo wybieramy się kiedy jesteśmy chorzy?
Znają skutki niedostosowania odzieży do pory roku – przeziębienie.
5. „ Jak kichać , żeby nie rozsiewać zarazków?”
Dzieci siedzą w kole. Nauczyciel przedstawia i omawia sposoby „bezpiecznego” kichania i kaszlenia.
Utrwalają sposoby „bezpiecznego” kichania i kaszlenia
(przy kichaniu zasłaniamy buzię i nos chusteczką, jeżeli jej nie mamy zginamy łokieć a usta i nos chowamy w zgięcie łokcia).
6. „ Kichamy”- zabawa przy muzyce. Dzieci biegają po sali przy piosence. Na pauzę zatrzymują się i pokazują sposób „ bezpiecznego” kichania lub kaszlenia.
7.„ Ruletka” – zabawa w programie wordwall z wykorzystaniem tabletu lub komputera.
Dzieci podchodzą do tabletu, w aplikacji naciskają przycisk „zakręć” - ruletka zostaje wprawiona w ruch. Kiedy zatrzyma się np. na letnim ubraniu dzieci muszą podnieść piktogram z daną porą roku np.: strój kąpielowy- piktogram przedstawiający lato.
Nauczyciel omawia dzieciom zasady gry w „Ruletkę”.
Dzieci dopasowują piktogramy z porą roku do danego obrazka z „ Ruletki” (dobierają ubranie odpowiednie do pory roku)
8. Wybieramy ubrania na jesienne chłody-zakończenie /ewaluacja.
Dzieci w 3 zespołach wykonują zadania:
1) wybierają spośród różnych ilustracji tylko te które przedstawiają ubrania na jesienną pogodę
2) układają ubrania wg kolejności jej zakładania
3) słuchają nagrań zagadek i zaznaczają na karcie pracy odpowiedni ubiór
Nauczyciel dzieli dzieci na 3 grupy i wyjaśnia wykonanie zadań dla poszczególnych zespołów.