Tradycja przystrajania choinki - 5-6-latki

SCENARIUSZ SYTUACJI EDUKACYJNEJ
-
Grupa przedszkolna : 5-6 latki
-
Temat: Tradycja przystrajania choinki - zapoznanie dzieci z tradycją przystrajania choinki oraz jej przechowywaniem po Świętach Bożego Narodzenia
-
Cele operacyjne/ planowane osiągnięcia dzieci:- dz. samodzielnie rozwiązuje zagadkę,
- dz. słucha opowiadania i rozumie jego treść,
- dz. odpowiada na pytania dotyczące treści opowiadania,
- dz. dostrzega różnice między drzewami iglastymi,
- dz. opisuje cechy charakterystyczne drzew iglastych i nazywa je,
- dz. bada sensorycznie różne gatunki gałązek,
- dz. wyodrębni głoski w nagłosie i w wygłosie w wyrazach np.: sosna, świerk, jodła.
- dz. dobiera się w pary, trójki,
- dz. reaguje na sygnał,
- dz. zna kolory w języku angielskim,
- dz. dostrzega różnice pomiędzy wyglądem choinki przystrojonej ozdobami teraźniejszymi a ozdobami z dawnych czasów,
- dz. przejawia postawę proekologiczną,
- dz. rozwija sprawność manualną poprzez układanie ozdoby choinkowej z klocków,
- dz. samodzielnie podejmuje decyzję o wyborze ozdoby choinkowej.
-
Forma pracy:
- indywidualna
- grupowa
-
Metoda pracy:
- Czynne ( metoda zadań stawianych dziecku)
- Słowna(objaśnienia i instrukcje, metoda żywego słowa)
- oglądowa ( oglądanie obrazków)
- metoda globalnego czytania
- metoda 6 klocków
-
Organizacja pracy:
- 20-30 minut
-
Środki dydaktyczne:
- płyta CD z piosenkami w języku angielskim,
- opowiadanie,
- nagranie mp 3,
- opaski z piktogramem kolorowych bombek,
- prezentacja multimedialna,
- komputer
- ilustracje choinki,
- piktogramy ozdób choinkowych.
-
Przygotowanie nauczycielki:
- Program wychowania przedszkolnego „ Od przedszkolaka do pierwszaka”- Iwona Broda;
- Zabawy ruchowe „Hey Let’s Play” Klanza – język angielski;
- Opowiadanie „ Choinka” B. Formy;
- Książka „ Metoda 6 klocków. Zbiór zadań dla edukacji przedszkolnej” -
Przebieg zajęcia:
Zagadka wprowadzająca do zajęć. Dzieci siedzą w kółku, słuchają zagadki czytanej przez nauczyciela.
Zielona, z lasu wzięta,
Wesoło nam z nią w święta.
Igieł ma więcej od krawca,
A nawet więcej od jeża.
Zimą i latem taka sama,
Zawsze zielona i świeża.
2. „ Choinka” opowiadanie B. Forma
Nauczyciel zadaje pytania na temat wysłuchanego opowiadania
- O kim jest mowa w opowiadaniu?
– Co zrobiły dzieci?
- Jakie ozdoby możemy wieszać na choince?.....
3. „ Gałązki”- badanie sensoryczne właściwości drzew iglastych.
Dzieci siedzą przed nauczycielem. Oglądają różne gatunki gałązek, poznają je wieloma zmysłami (dotyk, węch, wzrok). Wyodrębniają głoski w nagłosie i w wygłosie w wyrazach np.: sosna, świerk, jodła. Można wykorzystać linijkę do zmierzenia igiel sosny i porównać je z igłami np. świerku.
4. „ Colour baubles” zabawa ruchowa w języku angielskim z wykorzystaniem opasek z piktogramami kolorowych bombek.
Nauczyciel rozdaje dzieciom opaski z piktogramem bombki w danym kolorze. Włącza piosenkę na pauzie wymawia zdanie np.: red bauble connect with blue bauble – czerwona bombka łączy się z niebieską bombką, dzieci łączą się w pary; yellow bauble connect with green and pink bauble- żółtka bombka łączy się z zieloną i dzieci łączą się trójki. Dzieci, które nie zostały wywołane stoją w bez ruchu.
5. „Tradycja strojenia choinki”- prezentacja multimedialna
Nauczyciel omawia tradycję strojenia choinki, zwracając uwagę na symbolikę poszczególnych ozdób choinkowych:
aniołek- symbol opieki nad domem,
- orzech – symbol siły,
- łańcuch symbol więzi rodzinnych,
- jabłko- symbol zdrowia.
Nauczyciel omawia różnice pomiędzy wyglądem choinki przystrojonej ozdobami teraźniejszymi a ozdobami z dawnych czasów. Po zakończonej prezentacji nauczyciel zadaje pytanie dzieciom :
- Co można zrobić z choinką po świętach Bożego Narodzenia?
- Dlaczego nie powinniśmy wyrzucać choinki ?
Dzieci przejawiają postawę proekologiczną.
8 „Ozdoba choinkowa” ćwiczenie konstrukcyjne metodą 6 klocków.
Dzieci otrzymują od nauczyciela zestaw 6 klocków , z których budują ozdobę choinkową według własnego pomysłu.
9. „ Strojenie choinki” - ewaluacja
Nauczyciel zawiesza ilustracje dwóch choinek na tablicy i przygotowuje ozdoby choinkowe teraźniejsze i z dawnych czasów. Dzieci wybierają samodzielnie ozdoby choinkowe z czasów dzisiejszych lub z dawniejszych i przyczepiają je odpowiednio do wybranej przez siebie choinki .
Opracowała
B. Kwiatkowska