Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Społeczność

Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.

"O komunikacji z rodzicami w dobie pandemii"


Wpis dodał(a) Marta Sławińska-Świtalska
7 dni temu, wyświetleń 38


Wpis został sprawdzony przez moderatora

Pandemia, to bardzo trudny czas dla dzieci ich rodziców, ale i  dla nas nauczycieli. Z powodu ograniczonego wejścia do przedszkola, my nauczyciele nie możemy komunikować się bezpośrednio z rodzicami. Nie znaczy to ,że nie możemy tego robić. Kontakt werbalny mogą zastąpić nam przedszkolne komunikatory. Codzienne  problemy grupy opisuje w ogólnych wpisach na tablicy ogłoszeń, zaś problemy dotyczące poszczególnych dzieci opisuję w indywidualnych wpisach do konkretnych rodziców na komunikatorze. Jeśli sytuacja jest szczególnie trudna i wymaga podjęcia wspólnych decyzji umawiam się z rodzicami telefonicznie na indywidualne spotkanie ,oczywiście z zachowaniem reżimu sanitarnego.

Aby pokazać rodzicom co na bieżąco dzieje się  w grupie, staram się z dużą  częstotliwością umieszczać zdjęcia na grupowej stronie przedszkolnej. Zamieszczam  tam wszelkie zabawy plastyczne, teatralne, multimedialne, zabawy w ogrodzie i na śniegu, eksperymenty  i obserwacje dzieci, ale także wszelkie codzienne zabawy dowolne.

W wielu placówkach  tradycją były spotkania okolicznościowe z rodzicami, ale także cykliczne spotkania otwarte i pokazowe. W wyniku pandemii wszystkie te spotkania zostały zawieszone. Tutaj także z pomocą biegną nam nauczycielom, najnowsze technologie, które umożliwiają nakręcanie filmików, tworzenie prezentacji z występami i postępami naszych wychowanków. W mojej grupie wspólnie przygotowaliśmy  filmik ze świątecznymi życzeniami i kolędą dla Rodziców. W poprzednim roku, tuż na początku pandemii stworzyłam prezentację na Dzień Mamy i Taty, która spotkała się z pozytywną reakcją rodziców. Szczególnym sukcesem okazała się prezentacja dla moich „Świetlików” z okazji Dnia Dziecka, które umiliła im czas izolacji i tęsknoty za przedszkolem i kolegami.  Chcąc wywiązywać się z planu współpracy z  rodzicami, nie mogąc jednocześnie  zorganizowania  zajęć otwartych-w zamian zrobiłam i umieściłam na stronach grupy- fotorelację.Relacja ta pt. „W co się bawić z dziećmi?” pokazuje szereg zabaw grami typu double, loteryjkami obrazkowymi, kartami, które rodzice mogą przygotować sami w domu. Gry te wspomagają liczenie, percepcję, spostrzegawczość, rozwijają i doskonalą mowę dzieci, a przy okazji są świetną rodzinną rozrywką.

Marta Sławińska-Świtalska

Przedszkole nr 12 w Koszalinie

 

Komentarze

Wyślij wiadomość do Marta Sławińska-Świtalska