„Wytwórnia filmowa Stumilowy Las”

Wpis dodał(a) Agnieszka Piasecka

Dzisiejszy świat stawia przed nami nowe i coraz trudniejsze zadania. Rzeczywistość z jaką przyszło nam zetknąć się od marca wymaga od nas wiele poświęceń. My dorośli – musimy się z nią mierzyć i uczyć żyć. Dzieciom natomiast niejednokrotnie trudniej przychodzi akceptacja nowych warunków. Przedszkolna codzienność, którą tak dobrze znają i kochają na kilka miesięcy musiała odejść na bok. Chociaż rodzice w domu, a my nauczyciele zdalnie próbowaliśmy urozmaicić ten czas, to jednak tęsknota doskwierała dzieciom coraz bardziej. Obecna sytuacja to kolejne wyzwanie dla zawodu nauczyciela, które wymaga jeszcze większej kreatywności. Uroczystości, w naszym przedszkolu to prawdziwe przedstawienia teatralne z udziałem aktorów-amatorów-nauczyiceli, a przede wszystkim aktywnej publiczności – dzieci. Każdy scenariusz przedstawienia jest pisany samodzielnie  przez nasze nauczycielki, tak aby pasował do aktualnej uroczystości. Wszystkie dotychczasowe działania można obejrzeć na stronie internetowej przedszkola w zakładce uroczystości. Niestety, wszystkie od marca zostały odwołane. I właśnie to stanowiło dla nas dodatkową motywację do szukania nowych rozwiązań. Postanowiłyśmy w dalszym ciągu realizować kalendarz uroczystości przedszkolnych. W związku z tym przygotowujemy scenariusze przedstawień, które zawierają zabawy aktywizujące dzieci, dekoracje, kostiumy, uczymy się roli, występujemy i…. nagrywamy przedstawienia. Kolejne sceny poddajemy komputerowej obróbce i montujemy kilkunastominutowy filmik. Każdy z nich rozpoczyna się czołówką „Wytwórnia filmowa Stumilowy Las przedstawia film…”, a kończy się napisami końcowymi. Gotowy film umieszczamy na dysku Google, a link wysyłamy za pośrednictwem poczty e-mail rodzicom. Pozytywne komentarze i radość dzieci po wysłaniu filmu spowodowały, że nagrałyśmy kolejne dwa i na tym nie poprzestaniemy. Nie wymaga to od nas dodatkowych nakładów finansowych, a jedynie odrobiny kreatywności i czasu. Do tej pory „Wytwórnia filmowa Stumilowy Las” nagrała trzy filmy: „Dzień dziecka – dzieci z różnych stron świata”, „Kopciuszek – historia nowa, pełna przyjaźni i bez zawirowań. Historia o tym, że jak się ze sobą rozmawiać próbuje, to dużo więcej się w życiu zyskuje” oraz „Jak postępować z wirusami i nie nudzić się gdy jesteśmy sami”.

Jesteśmy szczęśliwe tworząc coś, co przynosi dzieciom i ich rodzicom tyle radości.

Elwira Modzelewska

Agnieszka Brzostowska