Sprawozdanie - Przedszkole nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Choszcznie

Wpis dodał(a) Agnieszka Kiernicka

Kontakt z literaturą głęboko rozwija osobowość dziecka, poszerza możliwości poznania otaczającego świata, pozwala na uczestnictwo w wydarzeniach niedostępnych własnym doświadczeniom, a tym samym wspomaga jego wszechstronny rozwój. Poprzez literaturę, dziecko przeżywa losy bohaterów, a przy okazji uczy się oceniać postępowanie przedstawionych postaci, odróżniać co jest dobre, a co złe. Najskuteczniejszym sposobem wychowania czytelnika na całe życie jest głośne czytanie dziecku od najmłodszych lat.

W naszym przedszkolu promowanie pozycji książkowych, to codzienny element naszej pracy. Codzienne czytanie bajek dzieciom, zrodziło w nich mechanizm systematyczności i próby samodzielnego czytania (w grupach starszych) i opowiadania (w grupach młodszych), wybranych pozycji z biblioteczek umieszczonych w każdej sali grupowej. Swoboda wyboru, kierowanie się własnymi zainteresowaniami, tworzenie kącików teatralnych z udziałem własnoręcznie wykonanych pacynek, to jeden z elementów wychowania dzieci w kierunku kreatywnego działania, przy pomocy literatury. Dzieci wykazują ogromne zaangażowanie i  ich pomysłowość nie zna granic. Każde takie działanie kończy się wspólnie zredagowaną ewaluacją i omówieniem wniosków.

W ramach projektu dzieci miały możliwość udziału w cyklicznych spotkaniach w których brali udział zaproszeni goście oraz rodzina. Zaproszeni goście, to nasi absolwenci, którzy z wielkim zaangażowaniem uczestniczyli w spotkaniach tematycznych okraszonych literaturą dziecięcą. Udział w spotkaniach rodziców i dziadków, miał dla naszych podopiecznych duże znaczenie emocjonalne. Goście byli profesjonalnie przygotowani do przekazania dzieciom swoich propozycji literackich. Samodzielnie wykonywali pomoce do ewaluacji wcześniej przeczytanej książki. Dzieci oprócz słuchania bajek, brały udział w zabawach ruchowych, tematycznie związanych z przeczytanym tekstem. Dużą atrakcją było, wykonanie prac plastycznych, które dzieci mogły zabrać do domu i przekazać rodzicom swoje odczucia z przebytego spotkania.

Ważna była również współpraca ze środowiskiem lokalnym. Przyniosła wiele satysfakcji i nowych doświadczeń. Braliśmy udział w spotkaniach w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Choszcznie, jak i Panie bibliotekarki odwiedzały nas w naszym przedszkolu. Spotkania w przedszkolu, to przede wszystkim popularyzacja literatury w młodszych grupach. Dzieci miały okazję wysłuchać proponowanego tekstu jak i w sposób praktyczny przekazać swoje doznania w formie zabawy matematycznej, plastycznej, ruchowej, przyrodniczej, itp. Każde takie spotkanie, to krok do fizycznego bycia czytelnikiem biblioteki. Większość dzieci, po takim spotkaniu wybierała się z rodzicem do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Choszcznie, aby zapisać się i zostać członkiem społeczności czytelniczej.

Przez cały rok szkolny, grupy starsze brały udział w projekcie wspierającym zainteresowania czytelnicze dzieci, we współpracy z księgarnią Pegaz w Choszcznie. Spotkania odbywały się cyklicznie i cieszyły się dużym zainteresowaniem dzieci. Atrakcją tych spotkań było samodzielne korzystanie z proponowanych pozycji, poznanie kultury przebywania w takim miejscu i możliwość wysłuchania własnoręcznie wybranych bajek, czytanych przez właścicielkę księgarni. Ta współpraca owocowała o nowe pozycje książkowe naszej przedszkolnej biblioteki. Mogliśmy korzystać z niej wszyscy.

Kolejne działanie jakie podjęliśmy jako placówka promująca literaturę dziecięcą, to udział w programie edukacyjnym wspierającym czytelnictwo „PoczytajMy„ – przy współpracy z uczniami ze szkoły Podstawowej nr 3 w Choszcznie, propagowanym w naszej placówce już dwa lata. Program cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Kącik - Biblioteczka, w którym były umieszczone książki, znajdował się w miejscu, gdzie każdy mógł z niego korzystać: nauczyciele, rodzice jak i dzieci. Dzieci mogły zabrać bajkę do domu i przy współudziale rodziców poznać jej treść a kolejnego dnia oddać i skorzystać z innej pozycji. Czasami bywało tak, że książka podobała się dziecku i rodzic miał możliwość zamiany na książkę, którą miał w swojej domowej biblioteczce. I tak każdy mógł wnieść coś nowego i stworzyć obrót wymiany książek dla każdego.

Przez wiele lat w naszej placówce gościmy grupy teatralne z całego kraju. To okazja by nasze dzieci mogły poznać literaturę dziecięcą poprzez inny środek przekazu. Zazwyczaj dzieci biorą czynny udział w różnego rodzaju przedstawieniach, nie tylko jako widz ale również wcielając się w rolę bohaterów prezentowanego przedstawienia. Wiadomym jest, że praktyczne odbieranie świata jest atrakcyjniejsze i ciekawsze dla dzieci. Przeżycia z takiego kontaktu z aktorami samodzielne improwizowanie wymyślonych przez siebie scen, to kolejny powód dla którego warto promować tego typu działania.

Zważywszy na obecną sytuacje epidemiologiczną wywołana COVIT 19, wzięliśmy udział, za pomocą aktywności internetowej, w Światowym Dniu Książki promując nasze działania poprzez fotorelację umieszczoną na portalu społecznościowym FB i stronie internetowej przedszkola. To było podsumowanie naszych dotychczasowych działań i święto w którym cała społeczność brała udział poprzez łącza Internetu.

Realizacja projektu edukacyjnego „Książka (dla) przedszkolaka” miała być przede wszystkim zachętą, by dzieci chętniej i częściej sięgały po książki. Mamy nadzieję, że teraz książka stanie się ich wiernym przyjacielem.

Książka dla przedszkolaka

Projekt zachęcający do promowania czytelnictwa oraz rozbudzania miłości do literatury wśród dzieci od najmłodszych lat.

od Agnieszka Kiernicka

do Agnieszka Kiernicka