Scenariusz zajęcia wg pedagogiki Planu Daltońskiego - praca z instrukcja
Scenariusz zajęcia wg pedagogiki Planu Daltońskiego
Autorzy: Elżbieta Kwiecińska, Monika Tews-Cieżka z Samorządowego Przedszkola nr 2 w Szubinie
Kołatka – wykonanie instrumentu wg instrukcji
Cel ogólny:
- Doskonalenie umiejętności pracy z instrukcją
- Kształtowanie umiejętności współpracy
- Rozwijanie samodzielności w zakresie eksperymentowania odpadami
- Rozbudzanie zainteresowań muzycznych przez obcowanie z dźwiękiem i rytmem
- Gra na wykonanym instrumencie
Elementy Planu Daltońskiego wykorzystane podczas zajęć:
- wybór „prawej ręki”
- korzystanie z sygnalizatora kolorów
- praca w parach-współpraca
- praca wg instrukcji-samodzielność
- określenie czasu przeznaczonego na wykonanie zadań za pomocą zegara daltońskiego
- możliwość samodzielnego sprawdzenia poprawności wykonanego zadania
- podsumowanie zajęć-refleksja
Przebieg:
1.Spotkanie -zabawa muzyczno-ruchowa
- dziecko wykona ustalone gesty, wspólnie bawi się podczas zajęć
2. Podział grupy na małe zespoły zadaniowe -pary
- dziecko losuje emblemat instrumentu, który wykona
3. Praca z instrukcją-wykonywanie instrumentów – kołatka
- dziecko wytnie pasek z tektury ozdobi wycinanka, farbami lub flamastrami, zgina na pół
i do każdej krawędzi przymocowuje guzik.
- samodzielnie dokona podziału zadań w parze
- zaplanuje pracę
- dokona selekcji potrzebnych materiałów
- posprząta stanowisko pracy
- samodzielnie wykona niekonwencjonalne instrumenty muzyczne z dostępnych materiałów
4. Mini koncert w kręgu
- wygrywa na instrumentach rytm słyszanej melodii
5. Ewaluacja zajęcia - karta refleksji, rozmowa