"Uroczysta Wieczerza Wigilijna" w PM 11 w Pabianicach

Wpis dodał(a) Agnieszka Baśko

SCENARIUSZ  ORGANIZACJI  UROCZYSTEJ WIECZERZY WIGILIJNEJ

1. TYTUŁ WYDARZENIA:  „KIEDY W WIGILIĘ OPŁATKIEM SIĘ DZIELIMY CAŁY ROK RADOŚĆ W SERCACH NOSIMY ”.
  2. TERMIN:  18. 12. 2019 r.
  3. MIEJSCE: SALA ZABAW GRUPY IV INTEGRACYJNYEJ „MISIAKI” ORAZ „PRZEDSZKOLNA RESTAURACJA – JADALNIA”.
  4. ADRESACI:  DZIECI ZE WSZYSTKICH GRUP PRZEDSZKOLNYCH, NAUCZYCIELE, PRZEDSTAWICIELE RADY RODZICÓW ORAZ PRACOWNICY ADMINISTRACJI I OBSŁUGI.
  5. ORGANIZATOR/GOSPODARZ: PRZEDSZKOLE MIEJSKIE NR 11
    Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI W PABIANICACH, UL. ŚW. JANA 28.
  6.  OSOBY ODPOWIEDZIALNE ZA ORGANIZACJĘ I PRZEBIEG WYDARZENIA: MAŁGORZATA BOROWIEC, JOLANTA JARZĘBOWSKA, IWONA ŚWIĘTOSŁAWSKA, MONIKA WITUSIK.
  7. CELE WYDARZENIA:
  • Podtrzymywanie tradycji i zwyczajów związanych ze Świętami Bożego Narodzenia.
  • Integrowanie środowiska rodzinnego i przedszkolnego.
  • Wytwarzanie radosnego i świątecznego nastroju poprzez kształtowanie umiejętności miłego i życzliwego komunikowania się ze sobą.
  • Wdrażanie do przestrzegania przyjętych norm kulturalnego zachowania się podczas uroczystości przedszkolnych.

Etap I –   PRZYGOTOWANIA   POPRZEDZAJĄCE   WYDARZENIE:

1. Ustalenie terminu i przebiegu wydarzenia.
  2. Uzgodnienie podziału obowiązków przy organizacji wydarzenia.
  3. Opracowanie i wydrukowanie dokumentów oraz pomocy dydaktycznych.
  4. Przygotowanie plakatu informacyjnego o planowanym wydarzeniu oraz informacji do gazetki „Figielek”.
  5. Zaproszenie przedstawicieli Rady Rodziców oraz zaprzyjaźnionych harcerzy z Hufca Pabianice.
  6. Przygotowanie świątecznego menu.
  7. Przygotowanie świątecznej dekoracji w sali „Misiaków” oraz „Przedszkolnej restauracji”.
  8. Zorganizowanie oprawy muzycznej i fotograficznej – sprzęt nagłaśniający, płyty
    z muzyką, aparat fotograficzny.

Etap II –   PRZEBIEG   WYDARZENIA:

1. Powitanie zebranych przedszkolaków, nauczycieli, pracowników administracji i obsługi oraz zaproszonych gości – przedstawicieli Rady Rodziców.
  2. Wprowadzenie w świąteczną atmosferę cytatem:

„Dzisiaj jest ten dzień ciszy, że każdy wszystko usłyszy.
I sanie w obłokach mknące i gwiazdy na dach spadające.
A wszędzie to ufne czekanie, czekamy – dziś cud się stanie”.

Zwrócenie uwagi na elegancki ubiór dzieci, nauczycieli i gości, podanie celu spotkania, wyjaśnienie czym jest wigilia: wigilia to czas oczekiwania na coś bardzo ważnego, co nastąpi wkrótce. Już niedługo będziemy obchodzić Święta Bożego Narodzenia, czyli urodziny Jezusa. Urodził się on 2000 lat temu w Betlejem i podczas świąt wspominamy te wydarzenia.

3. Solowa prezentacja pastorałki pt. „Za kominem świerszczyk spał” przez Tymoteusza z grupy IV „Misiaki”.

4. Wprowadzenie w świąteczny nastrój pastorałką pt. „Śniegu cieniutki opłatek”w wykonaniu nauczycielek z naszego przedszkola: pani Ani z grupy IX, pani Ani z grupy VI, pani Kasi z grupy II i pani Doroty z grupy V.

5. Odebranie „Betlejemskiego Światełka Pokoju” od zaprzyjaźnionych harcerzy z III Pabianickiej Drużyny Harcerskiej „Czarna Trójka”.

6. Wysłuchanie kolejnej pastorałki pt. „Skrzypi wóz” w wykonaniu nauczycielek.

7. Zaproszenie do wysłuchania świątecznego opowiadania pt. „Historia Bożego Narodzenia” w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom czytanego przez panią katechetkę.

8. Prezentacja artystyczna dzieci z grupy „Myszki” podczas śpiewu pastorałki pt. „Gore gwiazda” przygotowanej na Miejski Przegląd Kolęd i Pastorałek.

9. Uroczyste złożenie życzeń przez dyrektora przedszkola i przedstawiciela Rady Rodziców.

10. Zaproszenie do wigilijnego stołu wraz z prezentacją świątecznego menu, w którym znalazły się następujące potrawy: barszczyk czerwony z łazankami, pierogi wigilijne do wyboru (na słodko z polewą maślaną lub z farszem pieczarkowym), kapusta z grochem, kompot jabłkowy z goździkami i cynamonem, sernik oraz makowiec z bakaliami, owoce świeże oraz suszone morele i żurawina.

11. Wspólne śpiewanie kolęd pt. „Przybieżeli do Betlejem” i „Dzisiaj w Betlejem” przy udziale chórku nauczycielek.

12. Rozstrzygnięcie rodzinnego konkursu plastycznego pt. „Witaj Święty Mikołaju” – omówienie konkursu, podanie informacji o ilości prac (na konkurs wpłynęło 46 prac), prezentacja wyróżnionych prac konkursowych, wręczenie nagród
i dyplomów. I miejsce otrzymała: Aleksandra Bilska (grupa V). Organizatorzy przyznali także wyróżnienia, które otrzymali: Amelia Wietrzak (grupa II), Krzysztof Kazimierczak (Grupa II), Kacper Otwinowski (grupa II) oraz Patrycja Stępień (grupa IX).

13. Spożywanie „Wieczerzy wigilijnej” w „Przedszkolnej restauracji” wraz z symbolicznym łamaniem się opłatkiem.

14. Podziękowanie za udział w uroczystości, pożegnanie.

O p r a c o w a n o   w    z e s p o l e:

Małgorzata Borowiec, Jolanta Jarzębowska, Monika Witusik, Iwona Świętosławska

Pabianice, dn. 18. 12. 2019 r.

od Agnieszka Baśko

do Agnieszka Baśko