Piknik w daltońskim przedszkolu w Szubinie

Wpis dodał(a) Jolka Storzyńska

W grupie Promyczków z Samorządowego Przedszkola nr 2 odbył się Piknik po daltońsku z uwzlędnieniem planowania, kodowania, programowania, współpracy, samodzielnego wykonywania zadań, odpowiedzialności, refleksji.

Kilka dni wcześniej dzieci samodzielnie przygotowały instrukcję "obrazkowej walizki" z pomysłami produktów i rzeczy, które przygotują na piknik zorganizowany w ogrodzie przedszkolnym. Następnie ustaliły, że polecą samolotem na wyspę "Daltonka" i dokonały wyboru  lidera "kapitana załogi". Przed lotem odbyły "odprawę celną" z paszportami.  Po przejściu przez bramkę i odczytaniu linii papilarnych, rozpoczęły lot do najbardziej ulubionego miejsca w przedszkolu. Po "wylądowaniu", Promyczki znalazły miejsce pikniku i tam się rozłożyły na kocykach. Przywitały się na Wyspie piosenką Daltonką. Na drzewach odszukały instrukcję zadań daltońskich i rozpoczęły zaliczanie przygotowanych pomysłów zadań: "Hula hop w kole zamkniętym", "Biegający koszyk (wykonany z dużej butelki) z piłeczką", "Chód w wielkich stopach", "Sudoku pojazdów na macie kodowania, kodowanie trasy dla ozobota na mapie Polski, "Ciasteczkowe zjadaki", "Wiaderkowa kąpiel" oraz rzuty piłeczką pingpongową do butelki na sznurku.

Każdy podróżnik zapisywał zadanie na karcie refleksji i przypieczętował jego wykonanie na paszporcie.

"To jest najpiękniejszy piknik w moim życiu" powiedziała Zuzia podczas spożywania przygotowanych wcześniej w domu rarytasków.  Wszystkie dzieci były bardzo zadowolone, a ponieważ słoneczko mocno przygrzewało, to woda polewana na głowę była wymarzoną ochłodą.

Piknik daltoński stał się wspaniałą atrakcją na koniec roku szkolnego i momentem pożegnania z młodszymi kolegami i koleżankami. Jednocześnie umożliwił dzieciom przejęcie odpowiedzialności za wykonane zadania, przestrzegając zasady współpracy w parach lub w zespole.

Anna Kluska i Jolanta Storzyńska z Samorządowego Przedszkola nr 2 w Szubinie

od Jolka Storzyńska