Zobacz zawartość numeru 7-8/2019 z materiałami na różne okazje… zobacz
Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Społeczność BLIŻEJ PRZEDSZKOLA

Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.

Projekt ,,Książka" w Samorządowym Przedszkolu Nr 88 w Krakowie


Wpis dodał(a) Małgorzata Szopa 3 miesiące temu, wyświetleń 130


Wpis został sprawdzony przez moderatora

W grupie starszaków z Samorządowego Przedszkola nr 88 ,,Wesołe Ósemki” w Krakowie przeprowadzono cykl zajęć metodą projektów badawczych pt. ,,Książka”. Projekt rozpoczął się od stworzenia siatki pojęć oraz opracowania listy pytań, na które dzieci szukały odpowiedzi w czasie trwania projektu. W sali przedszkolnej został wyznaczony kącik tematyczny, w którym oprócz ciekawych egzemplarzy książek, dzieci zgromadziły inne przedmioty związane z książką m.in. papirus, maszynę do robienia papieru, gęsie pióra, kałamarz, maszyny do pisania.

Na podstawie dostępnych encyklopedii przedszkolaki dowiedziały się, z czego składa się książka oraz jakie funkcje pełnią: okładka, strona tytułowe, wyklejka, trzon książki, kartki, grzbiet oraz kapitałka. Następnie z prezentacji przygotowanej przez jedną z dziewczynek i jej mamę grupa dowiedziała się, gdzie powstał papier oraz poznała różne rodzaje papieru. Zainspirowane prezentacją dzieci poszerzyły swoją wiedzę nt. etapów współczesnej produkcji papieru, własnoręcznie zrobiły papier czerpany ze zużytych kartek oraz wykonały wiele ciekawych doświadczeń z papierem.

Starszaki poznały również historię pisma, a na warsztatach przeprowadzonych w przedszkolu – historię narzędzi pisarskich. Próby pisania stalówką z obsadką, piórem gęsim, czy na maszynie do pisania okazały się dla dzieci nie lada atrakcją.

Z prezentacji multimedialnej przygotowanej przez panią Małgosię Szopę grupa dzieci sześcioletnich poznała ,,drogę” książki od pisarza do czytelnika. Okazało się, że przy powstaniu książki pracuje wiele osób – oprócz znanych zawodów tj. pisarz czy bibliotekarz, dzieci poznały również nieznane im dotąd zawody tj. wydawca, czy introligator. W ramach projektu ,,Książka” przedszkolaki gościły panią Kasię z zaprzyjaźnionego wydawnictwa, która opowiedziała im jak wygląda praca w wydawnictwie i przeczytała przyniesioną przez siebie książkę. Nie zawiedli również rodzice, którzy chętnie odwiedzali starszaków i czytali wybrane przez siebie książeczki – było tym ciekawej, że często były to książeczki z ich dzieciństwa lub napisane specjalnie przez rodziców na tę okazję. Ważną częścią przygody z książką były wizyty w pobliskiej bibliotece – gdzie pani bibliotekarka opowiedziała na czym polega jej praca, zapoznała dzieci z zasadami panującymi w bibliotece, nauczyła właściwego korzystania ze zbiorów biblioteki, a także za każdym razem czytała nową ciekawą książeczkę.  W ramach projektu ,,Książka” został ogłoszony konkurs pt. ,,Moja własna książka”, który spotkał się z dużym zainteresowaniem – przedszkolaki wraz z rodzicami wykonały wiele ciekawych, różnorodnych tematycznie książeczek.  Na zakończenie projektu starszaki przygotowały dla młodszych kolegów prezentację, podczas której podzieliły się wiedzą zdobytą na temat książek oraz zaprezentowały kolekcję przedmiotów związanych z książką.

Komentarze
Wyślij wiadomość do Małgorzata Szopa