SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA RODZICÓW - WIOSENNE INSPIRACJE

KONSPEKT ZAJĘĆ DLA DZIECI 6-letnich
Nauczyciel prowadzący: mgr Anna Klimczyk
Temat: „Wiosenne inspiracje!”
Cele operacyjne:
Dziecko:
- potrafi liczyć w zakresie do 10 (20 dla dzieci zdolnych)
- potrafi dodawać i odejmować pomagając sobie na konkretach
- potrafi współpracować w grupie, indywidualnie oraz zespołowo
- potrafi czekać na swoją kolej, słucha i nie przeszkadza innym, kiedy mówią
Przebieg zajęć:
I. Faza wprowadzająca:
- Podanie tematu i określenie celów zajęć.
II. Faza realizacyjna:
- Zabawa na powitanie: „Iskierka” oraz zabawa: „Wszyscy są witam Was”
- Zabawa dydaktyczna: „Wiosenne równania matematyczne”
Nauczycielka rozsypuje na dywanie cyferki oraz znaki matematyczne. Wybrane dziecko układa cyferki według kolejności o d 1-20, następnie rodzic zasłania dzieciom oczy, a nauczycielka chowa jedną z cyfr, zadaniem dzieci jest odgadnąć, jaka cyfra zniknęła oraz odnaleźć tą cyfrę z drugiej grupy rozłożonej na dywanie oraz dopasować w odpowiednie miejsce. (Powtarzamy 3 razy)
Kolejnym zadaniem dzieci jest ułożyć z cyfr i znaków matematycznych równanie matematyczne (z pomocą rodzica) oraz podać jego wynik (można pomagać sobie na liczmanach, palcach, kredkach)
- Zabawa ruchowa: „ Samogłoskowe pary”
Dzieci wraz z nauczycielką wymieniają poznane do tej pory samogłoski. (Nauczycielka pokazuje je na ilustracjach wraz z rysunkiem)
Każda z osób obecna na sali wybiera z rozsypanych kartoników jeden z ulubioną sylabą. Przykleja do bluzki (w widocznym miejscu).
Nauczycielka włącza muzykę (Wiosna Vivaldiego) na pauzę w muzyce osoby, które mają taką samą literkę witają się prawą ręką, na druga pauzę lewą ręką.
- "Literowe łamigłówki” – dzieci oraz rodzice z wybraną wcześniej samogłoską mają ułożyć zdanie o treści wiosennej, z tym, że ta samogłoska musi być pierwszą literą w zdaniu. Jeśli ktoś ma literkę Y wtedy musi ona zaleźć się w Pierwszym wyrazie zdania.
- „ Wiosenne inspiracje” - zadanie plastyczne.
Dzieci wraz z rodzicami otrzymują koszyczki zrobione wcześniej z nauczycielką z materiałów recyklingowych.
- Zadaniem dzieci jest przystrojenie wiosennego koszyczka tak, aby inspirował do radosnego nastroju. Do wykorzystania mają: papier kolorowy, oczka, bibułę, nożyczki, klej, wstążeczki, cekiny i inne ozdoby, rafię , sizal,, jajeczka styropianowe.
- Podziękowanie za wspólne zajęcia.