Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Społeczność

Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.

"Książka (dla) Przedszkolaka" w Przedszkolu nr 18 w Rybniku


Wpis dodał(a) Beata Małek 7 miesięcy temu, wyświetleń 156


Wpis został sprawdzony przez moderatora

Promowanie czytelnictwa wśród dzieci to fundament w rozwijaniu logicznego myślenia, kreatywności, fantazji, wzbogacania ich słownictwa, rozwijania umiejętności wypowiadania się, reagowania na określone stany emocjonalne swoje i innych… Głośnie czytanie książek dzieciom jest dla nich informacją zwrotną, że chcemy im poświęcić czas, dzięki czemu budujemy silną więź nauczyciel-dziecko, rodzic-dziecko.

Rozwijanie zainteresowania czytelnictwem wśród dzieci nie leży tylko w kwestii rodzica, ale także w kwestii nauczyciela, dlatego w naszym przedszkolu takie czynności miały miejsce przez cały ostatni rok szkolny w grupie 3-latków: Jeżyków i  dlatego też jako wychowawca postanowiłam wziąć udział z dziećmi w projekcie „Książka (dla) Przedszkolaka”.

W naszej sali przedszkolnej szczególne miejsce jest przeznaczone na kącik czytelniczy. Mamy półkę, na której umieszczona jest literatura dziecięca. Przedszkolacy sami w dowolnym momencie dnia mogą sięgać po książkę i ją oglądać lub czytać wraz z nauczycielem.  Naszym stałym elementem dnia jest czytanie książek Jeżykom na leżaczkach przed ich zaśnięciem (dzieci zwłaszcza uwielbiają książki z serii „Kicia Kocia”). 

W styczniu oraz w kwietniu realizowaliśmy tematykę tygodniową poświęconą książkom (styczeń „Bajki, baśnie, legendy” kwiecień: „Tajemnice książek”). Podczas zajęć w styczniu dzieci przynosiły do przedszkola swoją ulubioną książkę, o której opowiadały, ucząc się w ten sposób poprawnego wypowiadania oraz rozmawialiśmy w tym czasie bardzo dużo o bohaterach znanych nam dotychczas innych bajek: „Kot w butach”, „Śpiąca królewna”, „Kopciuszek” itp. W tym czasie świętowaliśmy także Dzień Kubusia Puchatka - kolejnego ulubionego bohatera wielu książeczek. W styczniu odwiedzili nas także niektórzy rodzice, aby poczytać naszym Maluszkom książki.                   

W kwietniu z kolei Jeżykom zostało przybliżone ważne wydarzenie, jakim jest Światowy Dzień Książki. Przedszkolacy w tym czasie miały okazję zapoznać się z dwoma miejscami, gdzie można spotkać dużo  książek - księgarnia oraz biblioteka.  Dzieci w tym czasie poznały zasady kulturalnego korzystania z książek oraz same wykonały zakładkę do swoich książek czytanych w domu.   

W naszym przedszkolu miała miejsce również akcja promująca czytelnictwo wśród wszystkich grup przedszkolnych pt. „Przedszkolny Punkt Wymiany Książek”. Dzieci mogły dzielić się książkami z domowej biblioteczki z innymi przedszkolakami oraz wypożyczać książki przedszkolne.                            

Kolejnymi działaniami promującymi czytelnictwo była wycieczka naszych maluszków do biblioteki szkolnej, gdzie pani Iwonka - bibliotekarka poprowadziła ciekawe zajęcia nawiązujące do poznania jej miejsca pracy oraz rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród Jeżyków.

Realizacja projektu była z pewnością dla dzieci czasem cennych doświadczeń, co zaowocowało rozwojem zainteresowań czytelniczych.

Komentarze
Wyślij wiadomość do Beata Małek