Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Społeczność

Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.

"Książka (dla) Przedszkolaka" w Przedszkolu nr 18 w Rybniku


Wpis dodał(a) Beata Małek
rok temu, wyświetleń 241


Wpis został sprawdzony przez moderatora

Promowanie czytelnictwa wśród dzieci to fundament w rozwijaniu logicznego myślenia, kreatywności, fantazji, wzbogacania ich słownictwa, rozwijania umiejętności wypowiadania się, reagowania na określone stany emocjonalne swoje i innych… Głośnie czytanie książek dzieciom jest dla nich informacją zwrotną, że chcemy im poświęcić czas, dzięki czemu budujemy silną więź nauczyciel-dziecko, rodzic-dziecko.

Rozwijanie zainteresowania czytelnictwem wśród dzieci nie leży tylko w kwestii rodzica, ale także w kwestii nauczyciela, dlatego w naszym przedszkolu takie czynności miały miejsce przez cały ostatni rok szkolny w grupie 3-latków: Jeżyków i  dlatego też jako wychowawca postanowiłam wziąć udział z dziećmi w projekcie „Książka (dla) Przedszkolaka”.

W naszej sali przedszkolnej szczególne miejsce jest przeznaczone na kącik czytelniczy. Mamy półkę, na której umieszczona jest literatura dziecięca. Przedszkolacy sami w dowolnym momencie dnia mogą sięgać po książkę i ją oglądać lub czytać wraz z nauczycielem.  Naszym stałym elementem dnia jest czytanie książek Jeżykom na leżaczkach przed ich zaśnięciem (dzieci zwłaszcza uwielbiają książki z serii „Kicia Kocia”). 

W styczniu oraz w kwietniu realizowaliśmy tematykę tygodniową poświęconą książkom (styczeń „Bajki, baśnie, legendy” kwiecień: „Tajemnice książek”). Podczas zajęć w styczniu dzieci przynosiły do przedszkola swoją ulubioną książkę, o której opowiadały, ucząc się w ten sposób poprawnego wypowiadania oraz rozmawialiśmy w tym czasie bardzo dużo o bohaterach znanych nam dotychczas innych bajek: „Kot w butach”, „Śpiąca królewna”, „Kopciuszek” itp. W tym czasie świętowaliśmy także Dzień Kubusia Puchatka - kolejnego ulubionego bohatera wielu książeczek. W styczniu odwiedzili nas także niektórzy rodzice, aby poczytać naszym Maluszkom książki.                   

W kwietniu z kolei Jeżykom zostało przybliżone ważne wydarzenie, jakim jest Światowy Dzień Książki. Przedszkolacy w tym czasie miały okazję zapoznać się z dwoma miejscami, gdzie można spotkać dużo  książek - księgarnia oraz biblioteka.  Dzieci w tym czasie poznały zasady kulturalnego korzystania z książek oraz same wykonały zakładkę do swoich książek czytanych w domu.   

W naszym przedszkolu miała miejsce również akcja promująca czytelnictwo wśród wszystkich grup przedszkolnych pt. „Przedszkolny Punkt Wymiany Książek”. Dzieci mogły dzielić się książkami z domowej biblioteczki z innymi przedszkolakami oraz wypożyczać książki przedszkolne.                            

Kolejnymi działaniami promującymi czytelnictwo była wycieczka naszych maluszków do biblioteki szkolnej, gdzie pani Iwonka - bibliotekarka poprowadziła ciekawe zajęcia nawiązujące do poznania jej miejsca pracy oraz rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród Jeżyków.

Realizacja projektu była z pewnością dla dzieci czasem cennych doświadczeń, co zaowocowało rozwojem zainteresowań czytelniczych.

Książka dla przedszkolaka

Projekt zachęcający do promowania czytelnictwa oraz rozbudzania miłości do literatury wśród dzieci od najmłodszych lat.


Strona projektu


Zobacz wszystkie wpisy
od Beata MałekWyślij wiadomość
do Beata Małek

Komentarze

Wyślij wiadomość do Beata Małek