Realizacja projektu edukacyjnego "ZIOŁA – ZDROWE, SMACZNE I PACHNĄCE”

Wpis dodał(a) Anna Krajewska
ponad 5 lat temu, wyświetleń 1992

W roku szkolnym 2018/2019 w miesiącu kwietniu w naszym przedszkolu realizowaliśmy inspirujący PROJEKT EDUKACYJNY "ZIOŁA – ZDROWE, SMACZNE I PACHNĄCE”. Koordynatorem projektu była pani Jolanta Laszuk, temat był realizowany we wszystkich grupach wiekowych.

W ramach realizowanego projektu podejmowane były różnorodne działania pogłębiające wiedzę i umiejętności dotyczące ZIÓŁ, ZIELARSTWA, którymi zainteresowanie na nowo się ożywiło i zagościło w codziennym życiu domowym z uwagi na zdrowotne walory. Popularyzacja wiedzy zielarskiej w tym projekcie miała na celu podanie podstawowych możliwości korzystania z ziół w różnych dziedzinach życia polskiego domu. Przede wszystkim poznanie klasyfikacji wybranych ziół i przypraw, poznanie zastosowania niektórych ziół w medycynie, kształtowanie postaw proekologicznych oraz rozwijanie twórczego myślenia, wyobraźni i kreatywności dzieci.

Przede wszystkim zazieleniły się nasze kąciki przyrodnicze. W całym przedszkolu rozchodziła się przyjemna woń aromatycznych ziół np. mięty, bazylii, tymianku, oregano, itp. Poznawaliśmy ich właściwości – jak wyglądają, charakterystyczne cechy – jak pachną, jak smakują. Zachęcaliśmy dzieci do picia ziołowych herbatek w domu i w przedszkolu w ciągu dnia. Były to herbatki z koperku, rumianku i mięty. Szczególnie posmakowała dzieciom mięta z wodą i cytryną oraz pomarańczą. Jak pachnie i smakuje mięta? Gdzie występuje w Polsce? Jak się ją wykorzystuje do celów leczniczych? Tworzyliśmy z dziećmi mieszanki ziół jako przypraw do różnych potraw – „Co do czego pasuje”.

Wykorzystywaliśmy półeczki smakosza – „Zioła w kuchni” jako prace plastyczne. Każda grupa przygotowywała wspólnie zdrowe sałatki z warzywami i ziołami – „Zdrowe ziółka”. Była wiosenna sałatka z bazylią, sałatka z suszonymi pomidorami i bazylią, sałatka ze słodkim dressingiem, owocowa sałatka. Własnoręcznie sporządzane sałatki przez dzieci przygotowywane były do degustacji dla Rodziców i wspólnego poczęstunku. W ten sposób dzieci nabierały umiejętności wspólnego działania w zespole, podziału konkretnych czynności. ZIOŁA były inspiracją do różnorodnych prac plastycznych z wykorzystaniem suszonych ziół. Tworzyły drzewa laurowe i owocowe z wykorzystaniem aromatycznych ziół. Poznawały klasyfikację ziół i przypraw, wyszukanego aromatu, smaku i wyglądu. Właściwości lecznicze niektórych z nich.

Dzieci wspólnie z Rodzicami w domu przygotowały ilustrowany „ZIELNIK PRZEDSZKOLAKA” z opisem danej informacji o ziołach jak również plakat „ZIOŁA W KUCHNI MOJEJ MAMY”. Ze sporządzonych prac urządziliśmy kolorową wystawę – galerię w dolnym holu przedszkola, zachęcając Rodziców do oglądania i podziwiania. Uwieńczeniem projektu było uczczenie ŚWIĘTA STOKROTKI, które miało na celu rozpowszechnianie idei ŚWIĘTA STOKROTKI, a także ozwijanie zainteresowań przyrodniczych, wrażliwości dzieci na piękno przyrody.

Realizacja projektu „ZIOŁA – ZDROWE, SMACZNE I PACHNĄCE” stwarza dla nas nauczycieli możliwość lepszego poznania dzieci w sytuacjach niecodziennych.

Wspólne działania sprzyjają bliskości, wzajemnemu poznaniu oraz zrozumieniu potrzeb i postaw zarówno dzieci jak i dorosłych.

Od dziś wiemy, że zioła są zdrowe i znajdują się w naszym jadłospisie.

autorka tekstu: Jolanta Laszuk

od Anna Krajewska