„BLIŻEJ PIESKA” W MP NR 20 im. SŁONECZNEJ DOLINY

Wpis dodał(a) Justyna Sot

Zdecydowana większość małych dzieci w wieku przedszkolnym, chciałoby mieć swojego pupila. Nie ma przy tym znaczenia, czy będzie to chomik, kotek, świnka morska czy pies. Jednak zwierzątko nie jest zabawką, ale wiąże się z odpowiedzialnością za drugie stworzenie. Czy nasze przedszkolaki są wystarczająco odpowiedzialne i dojrzałe, aby podjąć się opieki nad „czworonożnym przyjacielem”? Aby przybliżyć naszym wychowankom problem opieki nad zwierzętami, organizujemy dla nich zajęcia, pozwalające bliżej poznać im sposoby opiekowania się zwierzętami. W tym celu w bieżącym roku szkolnym przystąpiliśmy po raz pierwszy, do ogólnopolskiej akcji edukacyjnej pod hasłem "BLIŻEJ PIESKA". Przedsięwzięcie to realizujemy w ramach projektu edukacyjnego „ZWIERZĄTKO MIESIĄCA”, którego głównym celem jest wyrabianie w dzieciach wrażliwości na potrzeby czworonogów, uczenie właściwej opieki nad zwierzętami oraz prawidłowego zachowania wobec nich. Podczas realizacji projektu „Bliżej pieska” zorganizowano w przedszkolu cykl zajęć pod hasłem „Burek z podwórka czyli poznajemy psie zwyczaje”. Wychowankowie wysłuchali mnóstwo bajek i opowiadań o naszych czworonożnych przyjaciołach, wykonali prace plastyczne. W lutym urządziliśmy zbiórkę karmy dla zwierząt z rudzkiego schroniska „Fauna” im. św. Franciszka z Asyżu. Chętni rodzice wraz z dziećmi włączyli się w akcję. Dzięki ich zaangażowaniu udało nam się zebrać mokrą i suchą karmę, której schronisko potrzebowało najbardziej. Podczas wizyty, która miała miejsce 15 marca w naszym przedszkolu, na ręce pani Beaty - prezesa schroniska oraz na łapy suczki Blindy, przekazaliśmy wszystkie dary przyniesione przez naszych przedszkolaków dla zwierząt. W trakcie spotkania dzieci dowiedziały się też jak działa schronisko oraz utrwaliły wiedzę, dotyczącą właściwej opieki nad zwierzętami. Była to Wielka Lekcja wrażliwości i miłości do zwierząt. Wizyta przemiłego psiaka sprawiła także dzieciom wiele radości. Belinda dzięki swojej łagodności i cierpliwości dzielnie znosiła pieszczoty, jakie ofiarowały jej dzieci. Wspólnie z dziećmi ustalono także kodeks właściwego zachowania wobec zwierząt. Zorganizowany został także kącik tematyczny, w którym zamieszczamy książki, figurki, gromadzimy obrazki oraz zdjęcia zwierząt domowych, które kolejno poznajemy. Nasze działania nie zostały jeszcze zakończone, w planach mamy poznanie kolejnych zwierzątek domowych / kanarki, rybki, chomika/, odwiedziny w sklepie zoologicznym, a także założenie w kąciku przyrody hodowli rybek i kanarka. Jesteśmy przekonani, że dzięki działaniom podejmowanym w projekcie, nasze przedszkolaki nauczą się być odpowiedzialnymi posiadaczami czworonożnych pupili.

Bliżej Pieska

Podczas realizacji projektu dzieci będą mogły nieść pomoc potrzebującym zwierzakom oraz nauczą się właściwego zachowania wobec nich.

od Justyna Sot

do Justyna Sot