Akademia Edukacji

Szkolenia na najwyższym poziomie. Rozwijaj się wygodnie online lub stacjonarnie.

O Akademii
Polecamy
Akademia Dziecięcej Matematyki
Akredytacja
Akademia Edukacji jest Niepubliczną Placówką Doskonalenia Nauczycieli. 25 czerwca 2024 r. uzyskała przedłużenie akredytacji Małopolskiego Kuratora Oświaty otrzymanej dnia 31 lipca 2019 r. Nr decyzji: NP.5470.4.2024.MD

Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców

Wpis dodał(a) KATARZYNA KUŁACH-WESELSKA ponad 7 lat temu · 10759 wyświetleń
Wpis sprawdzony przez moderatora

Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców
Data: 04.10.2018 r. Grupa:4-latki
TEMAT DNIA: Owoce są smaczne i zdrowe.
CEL GŁÓWNY:
Zrozumienie znaczenia spożywania owoców.
CELE OPERACYJNE:
Dziecko powinno:
• przywitać się muzyczną rymowanką,
• rozpoznać nazwę owocu po jego kształcie, zapachu,
• wypowiadać się na temat wiersza,
• liczyć w zakresie 4,
• wykonać „owocowe szaszłyki” według wskazań nauczyciela,
• rozumieć znaczenie spożywania owoców,
• wiedzieć, że przed i po spożyciu posiłku należy myć ręce,
• aktywnie uczestniczyć w przygotowanych zabawach.
METODY:
słowne: rymowanka, wiersz, pogadanka, ćwiczenia ortofoniczne, pochwały, zachęty,
oglądowe: pokaz wykonania ćwiczenia, owoce: banan, winogron, kiwi, gruszka, jabłko, mandarynka
czynne: zadań stawianych do realizacji, samodzielnych doświadczeń dzieci.
FORMY PRACY : praca z całą grupą i indywidualna
POMOCE DYDAKTYCZNE: owoce, miseczki, deseczki, plastikowe sztućce, fartuszki, wiersz B. Formy „Idziemy do sadu”.
PRZEBIEG ZAJĘCIA
1. Zabawa na powitanie w kole. Dzieci wspólnie wypowiadają tekst rymowanki oraz wykonują odpowiednie gesty.
Dzień dobry witam was, zaczynamy już czas. – pokazywanie ręką na inne dzieci;
Jestem ja, – pokazywanie na siebie;
jesteś ty, – pokazywanie na inne dziecko;
raz, dwa, trzy!!! – klaskanie 3 razy w dłonie.
2. Słuchanie fragmentów utworu B. Formy „Idziemy do sadu”.
(Zanim nauczycielka zacznie czytać wiersz prosi dzieci, aby uważnie go słuchały i zastanowiły się jakie owoce zbierały dzieci)?
W sadzie od rana dzieci gromada.
Wtem owocowy grad z drzewa spada −
jabłka, śliwki, pachnące gruszki,
słodkie, soczyste − lizać paluszki. (...)
Złociste gruszki z czerwonym boczkiem,
gdy je ugryziesz, tryskają soczkiem.
Jakie udane owocobranie!
Zaraz na drzewach nic nie zostanie.
Dojrzałe, smaczne, mają witaminy.
Jemy je latem oraz w czasie zimy.
Kwaśne i słodkie, duże i małe,
żółte, czerwone, mocno dojrzałe.
3. Rozmowa na temat wiersza.
Nauczycielka zadaje dzieciom szereg pytań do wiersza:
− Jak nazywa się miejsce, gdzie rosną drzewa owocowe?
− Jakie owoce zbierały dzieci w sadzie? Jakie były te owoce?
4.Zabawa dydaktyczna „Zgaduj zgadula” .
Dzieci siedzą w kręgu na dywanie. Nauczycielka przynosi magiczne pudełko, do którego wkłada różne owoce: banan, winogron, kiwi, gruszkę, jabłko, mandarynkę ( w tym czasie dzieci mają zamknięte oczy). Następnie prosi chętne dzieci, aby wyciągnęły z pudełka po jednym owocu i odgadły jego nazwę.
5.„Co to za owoc?” –degustacja przez chętne dziecko które ma zawiązane oczy, próbuje owoc przygotowany przez nauczyciela i odgaduje jego nazwę.
6.Zabawa muzyczno ruchowa do piosenki „Małe czerwone jabłuszko”
7.Owocowe szaszłyki– warstwowe układanie pokrojonych owoców na talerzyku.
Nauczyciel i rodzice przygotowują pokrojone owoce (jabłka, gruszki, śliwki) i podzielone
winogrona. Wszystkie kawałki owoców powinny być cienkie i niezbyt duże. Nauczyciel
demonstruje sposób ułożenia owoców, a następnie zachęca dzieci do samodzielnego
zrobienia owocowych szaszłyków. Dzieci postępują zgodnie z przepisem.
Weź cztery plastry gruszki i ułóż je na talerzyku.
Teraz weź trzy plastry jabłka i ułóż na plastrach gruszki.
Weź dwie połówki śliwki i połóż na plastrach jabłka.
A teraz weź jedno winogrono i połóż na samej górze .
8. Degustacja deseru przez nauczyciela, dzieci i rodziców.
(Zanim dzieci przystąpią do spożywania deseru nauczycielka zwraca uwagę na mycie rąk przed każdym posiłkiem).
Nauczyciel zachwala deser, mówiąc: – Bardzo smaczny, bardzo zdrowy szaszłyk owocowy. (Dzieci kilkakrotnie powtarzają tekst za nauczycielem.)
9. Zabawa Smaczna sałatka.
Dzieci głaszczą się po brzuchach − bo owoce są smaczne, oblizują się − bo owoce
są słodkie, mówią: – Mniam, mniam − pysznego szaszłyka mam. Na końcu powtarzają:
– Zajadamy, bo jest zdrowy szaszłyk owocowy.
10.Podsumowanie i zakończenie zajęć.
Nauczycielka pyta dzieci , o czym była mowa na zajęciach, dlaczego warto spożywać owoce, co należy robić przed zjedzeniem posiłku.
Po krótkim podsumowaniu zajęć dziękuje za wspólną zabawę i aktywność na zajęciach.

Strona www dla przedszkola – przykładowy szablon

Strona www dla przedszkola Tylko 259 zł/rok

Gotowa strona, domena i serwer – bez pomocy informatyka. Otrzymujesz wszystko w jednym miejscu:

  • gotową stronę www z profesjonalnym szablonem,
  • prosty panel, który obsłuży każdy nauczyciel,
  • pełne wsparcie techniczne w cenie.

Wyślij wiadomość do KATARZYNA KUŁACH-WESELSKA

Bądź na bieżąco z najnowszymi treściami

Zapisz się do newslettera i otrzymuj najlepsze materiały prosto na swoją skrzynkę

Zapisz się do newslettera