Społeczność BLIŻEJ PRZEDSZKOLA

Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.

Śmiało rozmawiamy o chorobach dla dobra dzieci


Wpis dodał(a) Anna Kluska 5 miesięcy temu, wyświetleń 488


Wpis został sprawdzony przez moderatora

Ogólnopolski Program Edukacyjny „Śmiało rozmawiamy dla dobra dzieci” został zorganizowany w celu edukacji rodziców i nauczycieli w zakresie przyczyn, przebiegu i pielęgnowania dolegliwości wieku przedszkolnego oraz uświadomienia im, że dolegliwości te nie wynikają z zaniedbań w domu albo przedszkolu, ale są naturalnym etapem rozwoju dziecka i nie powinny być tematem tabu. Realizacja programu  miała poszerzyć wiedzę rodziców

i nauczycieli w zakresie przyczyn, przebiegu i łagodzenia dolegliwości związanych z chorobami wieku przedszkolnego, zwrócić uwagę rodziców na kwestie profilaktyki chorób zakaźnych poprzez szczepienia. Kładła też nacisk na potrzebę wczesnego, wzajemnego informowania się rodziców i wychowawców o wszystkich niepokojących oznakach zauważonych u dzieci w myśl zasady: im wcześniej, tym lepiej!

Dzieci biorące udział w programie poznały super bohatera ,, Śmiałka’’, jako kogoś, komu można zaufać i się zaprzyjaźnić, kto dodaje otuchy i pociesza w trudnych chwilach. Wysłuchały opowiadania,  które pozwoliło rozpoznawać i nazywać emocje i uczucia jakie towarzyszą maluchom w czasie chorób, wizyt lekarskich i szczepień.

Podczas zajęć panowała wesoła atmosfera ,dzieci  rozmawiały dzieląc się swoimi wcześniejszymi doświadczeniami,  wykonywały prace plastyczne, piękne proporczyki na którym widniał ,, Śmiałek’’. Zajęcia przeplatane były zabawami ruchowymi. Dzieci uczyły się wczesnego rozpoznawania i zgłaszania dolegliwości , nabierały zaufania do wizyt lekarskich, niwelowały obawy przed stosowaniem koniecznych kuracji.

W widocznym miejscu w przedszkolu zawieszony został plakat informacyjny dla rodziców i opiekunów przedszkolaków. Została im też przekazana ulotka informacyjna, która stanowi doskonałą pomoc we wczesnym rozpoznawaniu oraz skutecznym łagodzeniu uciążliwych objawów związanych z chorobami wieku przedszkolnego, takimi jak: ospa wietrzna, odra, różyczka, liszajec zakaźny, płonica, świnka, mononukleoza oraz świerzb i wszawica. Okres przedszkolny to czas , kiedy dziecko poszerza swoje kontakty społeczne i wówczas w naturalny sposób zwiększa się prawdopodobieństwo kontaktu z chorobami. to naturalne, że czasem zdarzą się choroby bardziej uciążliwe niż katar czy kaszel. Mimo zwiększającej się świadomości, nadal jeszcze zakażenie świerzbowcem, czy wszawicą stanowi temat tabu i jest tematem tabu i źródłem wstydu. To utrudnia skuteczną walkę z nimi. Niepotrzebnie! Choroby te nie wynikają z zaniedbań w domu lub przedszkolu, a przydarzyć mogą się każdemu w zetknięciu z szerszym środowiskiem. Kluczem w działaniu jest wczesne wzajemne informowanie się rodziców i wychowawców oraz oczywiście szczepienia.

Wszystkie dzieci biorące udział w programie otrzymały dyplom z kodem, który umożliwił stworzenie na stronie programu personalizowanej bajki ze Śmiałkiem i dzieckiem w roli głównej.

Więcej wartościowych informacji można znaleźć na stronie: smialorozmawiajmy.pl

Komentarze
Wyślij wiadomość do Anna Kluska